Obce se učí, jak uspořit na energiích

26.6.2012

ZLÍN – Zlínský kraj má vlastní organizaci zabývající se energetickým poradenstvím. Sedm pracovníků Energetické agentury Zlínského kraje (EAZK) se nestará jen o energetické hospodaření majetku kraje, ale realizuje i mezinárodní projekty. Jedním z nich je projekt Bioregiony, který realizuje třetím rokem pro města Brumov-Bylnice, Slavičín a 9 okolních obcí.

Zejména od svých německých a švédských partnerů se učí zástupci této části kraje, jak získávat alespoň třetinu dodávek energie z regionálních zdrojů, zejména z biomasy. Společně s konzultanty EAZK zpracovali Akční plán na dalších 10 let, který chválila obě městská zastupitelstva a tím, oficiálně zahájila implementaci plánu.

Co se dosud podařilo? „Především spojit síly a připravit projekty na rekonstrukci centrálních zdrojů tepla v obou městech a zrealizovat tak investice ve výši 53 milionů korun. Dále iniciovat výměnu 54 kotlů na tuhá paliva za kotle na biomasu v rodinných domech. Zateplit již desítku budov občanské vybavenosti v této oblasti a připravit projekty na zateplení a uplatnění obnovitelných zdrojů energie u dalších 10 veřejných objektů,“ přiblížil hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. V těchto dnech byla například schválena dotace 2,5 milionu korun na kotel na pelety a komplexní zateplení objektů Obecního úřadu v obci Petrůvka, na  Dům dětí v Brumově - Bylnici ve výši 3,7 milionu a  5,4 milionu na Dům dětí a mládeže v blízkých Valaškých Kloboukách. Zástupci tohoto města se taktéž účastnili všech společných akcí, které zde EAZK pořádala.

„Na rekonstrukce centrálních zdrojů tepla byla získána dotace ze zdrojů Evropské unie ve výši 27 milionů korun. Zateplování veřejných objektů bylo podpořeno dotací 21 milionů z Operačního programu Životní prostředí a více než 103 milionů čerpají vlastníci rodinných a bytových domů z Programu Zelená úsporám, což je o 5% více než činí celokrajský průměr čerpání z tohoto programu,“ vyčíslil hejtman. Největší zájem byl o částečné zateplení rodinných a bytových domů (34%), solární systémy (36%) a 29% činí dotace na kotle na biomasu. Největší zájem byl o kotle na kusová polena s akumulací a kotle na pelety.

„Využitím všech těchto investičních zdrojů byla spotřeba snížena v průměru o 45 %, což představuje úsporu min. 30 000GJ/rok, finanční úsporu provozních nákladů, ale také významný přínos pro čistotu ovzduší,“ doplnila ředitelka EAZK Miroslava Knotková.

Jedním z dalších úkolů, které mají zástupci měst a obcí před sebou, je napomoci rozvoji trhu s biomasou. Zahraniční experti jim ukázali, jak se společně se zástupci podnikatelů dohodli a vytvořili biomasové obchodní centrum zabývající se výrobou a dopravou biopaliva nejen pro své kotelny, ale i pro domácnosti.

Narůstající množství kotlů využívajících dřevní pelety, brikety i kusová polena podpoří ještě více stávající poptávku. Využívání biopaliv rovněž podpoří místní zaměstnanost a také energetickou soběstačnost regionu. „Projekt energetické agentury bezpochyby přispěl k posílení aktivní spolupráce mezi zástupci měst a obci s místními podnikateli,“ vyzdvihl hejtman.

Zpracovala: Miroslava Knotková

26. 6. 2012