Obce se mohou hlásit do soutěže Vesnice roku, ty úspěšné kraj odmění

17.3.2017
Obce se mohou hlásit do soutěže Vesnice roku, ty úspěšné kraj odmění

ZLÍNSKÝ KRAJ – Až do 28. dubna mohou obce podávat přihlášky do soutěže Vesnice roku, jejíž 23. ročník byl odstartován v minulém týdnu. Toto již tradiční klání, každoročně vyhlašované Ministerstvem pro místní rozvoj a dalšími institucemi, má za cíl vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů i občanů a zároveň povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Zlínský kraj patří k dlouholetým podporovatelům soutěže.

„Chtěl bych tímto vyzvat starosty ze Zlínského kraje, aby neváhali své obce do soutěže přihlásit. Jsem přesvědčen o tom, že vesnice našeho kraje mají co nabídnout a že se v nich dobře žije, o čemž svědčí i to, že naši zástupci pravidelně dosahují velkých úspěchů v celostátních kolech soutěže," uvedl radní Zlínského kraje Jan Pijáček, zodpovědný za rozvoj venkova.

Do soutěže se mohou přihlásit obce vesnického charakteru s maximálně 7 500 obyvateli, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Organizace soutěže probíhá ve dvou kolech - krajské a celostátní. Všechny přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole, do celostátního kola pak postupuje za každý kraj jedna obec, které byla udělena Zlatá stuha (za vítězství v krajském kole). V rámci celostátního kola jsou vyhodnocena první tři místa.

Předmětem hodnocení jsou například koncepční dokumenty obce, její společenský život a aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, stav infrastruktury a občanské vybavenosti, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky, zeleň a krajinu či informační technologie a připravované záměry.

Stejně jako v minulých letech hodlá také letos Zlínský kraj obce, které se nejlépe umístí v krajském kole, finančně odměnit. Celkem mezi ně rozdělí 2 miliony korun. Chce tím ocenit příkladnou práci místních samospráv.

V posledních letech je Zlínský kraj, co do umístění jeho zástupců v celostátním kole, vůbec nejúspěšnějším krajem v České republice. Během posledních 11 ročníků soutěže zvítězila na celostátní úrovni vesnice ze Zlínského kraje hned pětkrát. Vloni to byla Kašava, o dva roky dříve Kateřinice, v roce 2011 triumfovala Komňa, v roce 2008 Lidečko a v roce 2006 Liptál.

Na to, jak nejlépe připravit prezentaci obce, jak probíhá hodnocení, i na další otázky budou organizátoři soutěže odpovídat 13. dubna 2017 na motivačním semináři, který se uskuteční v obci Kašava. V případě zájmu mohou zástupci obcí e-mailem potvrdit svoji účast na semináři tajemnici soutěže Miroslavě Tiché (Miroslava.Ticha@mmr.cz). Více informací zde.

Zpracoval: Jan Vandík

17. 3. 2017