Obce kolem Velehradu usilují o zařazení do sítě „Cisterciáckých klášterních krajin“ s podporou kraje

  9.6.2020
Obce kolem Velehradu usilují o zařazení do sítě „Cisterciáckých klášterních krajin“ s podporou kraje

ZLÍN – Poskytnutí dotace 350 tisíc korun pro Místní akční skupinu Buchlov na projekt „Cisterscapes – Cisterciácké krajiny spojující Evropu“ doporučuje Rada Zlínského kraje ke schválení červnovému krajskému zastupitelstvu. Pokud by se podařilo získat pro lokalitu Velehradu coby bývalého cisterciáckého kláštera zařazení do sítě „Cisterciáckých klášterních krajin“ a udělení značky EHL, tedy Evropského kulturního dědictví, znamenalo by to pro toto území posílení mezinárodního věhlasu díky začlenění mezi 38 památek oficiálně uznaných jako Evropské kulturní dědictví. A právě o to Místní akční skupina Buchlov usiluje.

„Zlínský kraj vnímá kulturní a duchovní hodnoty spjaté s historií svého regionu jako mimořádné bohatství, které si zasluhuje pozornost i v mezinárodním kontextu. Proto chceme podpořit iniciativu starostů kolem Velehradu vyvíjejících úsilí o zařazení tohoto jedinečného místa do sítě Cisterciáckých klášterních krajin a o udělení pečetě Evropského kulturního dědictví. Vidíme v tom velký potenciál z hlediska rozvoje turismu,“ řekl radní Jan Pijáček, který má cestovní ruch ve své kompetenci. 

V České republice jsou do sítě „Cisterciáckých klášterních krajin“ zahrnuty dále Plasy, Vyšší Brod a Žďár nad Sázavou.

„Při společném postupu v rámci sítě, nikoliv individuálně, se zvyšuje možnost využití různých dotačních programů, rozšíření nabídky pro návštěvníky a také dlouhodobá propagace. Od projektu si kromě možnosti získat prestižní certifikát slibujeme také vyšší zaměstnanost i příjmy z cestovního ruchu,“ vysvětlil Miroslav Kovářík, starosta Modré u Velehradu, který je zároveň předsedou Místní akční skupiny Buchlov. „Dotace 350 tisíc korun poslouží v plné výši jako účastnický poplatek nutný pro registraci a společný management,“ dodal starosta Kovářík.

V České republice byl zatím titul Evropské kulturní dědictví udělen pouze jedné památce, a to Přemyslovskému hradu s Arcidiecézním muzeem v Olomouci.

Velehradský klášter byl založen na počátku 13. století jako nejstarší cisterciácký klášter na Moravě.  Velehrad s barokní bazilikou sv. Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí Panny Marie představují nejvýznamnější poutní místo v České republice, každoročně se zde koná Národní pouť, jíž se pravidelně účastní desetitisíce až statisíce poutníků, i řada dalších menších poutí. V současné době klášter náleží jezuitům, kteří spravují jak poutní místo, tak celou farnost Velehrad. 

 

Zpracovala: Helena Mráčková

 

9. 6. 2020

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap