O víkendu ožije Velehrad tradičními Dny lidí dobré vůle

  2.7.2015
O víkendu ožije Velehrad tradičními Dny lidí dobré vůle

ZLÍNSKÝ KRAJ – Oslavy státního svátku Dne slovanských věrozvěstů se uskuteční ve dnech 4. a 5. července na Velehradě pod tradičním názvem Dny lidí dobré vůle. Nabídnou bohatý program kulturních, vzdělávacích i zábavně zaměřených aktivit pro široké spektrum návštěvníků, zejména pro mládež a rodiny s dětmi. Vrcholem oslav pak bude nedělní národní pouť k uctění památky sv. Cyrila a Metoděje, hlavních patronů Moravy a spolupatronů Evropy.

Dny lidí dobré vůle se konají pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a olomouckého arcibiskupa Mons. Jana Graubnera. Tato široce společensky pojatá oslava státního svátku je pořádána Arcibiskupstvím olomouckým ve spolupráci se Zlínským krajem, obcí Velehrad a  Ministerstvem kultury České republiky.

„Památka patronů Moravy, svatých Cyrila a Metoděje, stejně jako šestisté výročí upálení Mistra Jana Husa, které si během nadcházejících státních svátků připomeneme, je příležitostí zamyslet se nad historií našeho národa a nad hodnotami, které tyto velké postavy našich dějin ztělesňují. V souvislosti s tím, co se děje v současném světě, bychom si měli uvědomit, že Evropa, která vyrostla na křesťanských kořenech, si svou ´velkorysostí´ zadělává na velké problémy, nebude-li své vlastní kořeny zachovávat v úctě,“ řekl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který se části programu osobně zúčastní.

„Půjdu se pozdravit s vozíčkáři, kteří zde mají své tradiční mezinárodní setkání. Pokaždé vnímám, jak silná je touha lidí i velmi těžce tělesně postižených přicestovat s pomocí obětavých dobrovolníků na Velehrad a připojit se k zástupům aktivních poutníků. Také se těším na vyhodnocení dětské výtvarné soutěže Cestou dvou bratří, protože je vždy úžasné vidět, s jak živou představivostí mladí kreslíři dokáží ztvárnit téma sv. Cyrila a Metoděje a vůbec jim nevadí historická vzdálenost dvanácti století od doby jejich působení. A samozřejmě se těším na sobotní charitativní koncert lidí dobré vůle,“ přiblížil svůj program návštěvy hejtman.

Všichni, kdo letos na Velehrad přijedou, mohou využít rozmanité programové nabídky Dnů lidí dobré vůle. Tak například pro mladé je v sobotu na hřišti před základní školou připravena série koncertů, her a soutěží ve speciálním programu „Mladí fandí Velehradu“, kde mimo mnoha jiných interpretů vystoupí např. slovenská skupina NO NAME nebo rapper Majk Spirit.

V sobotu večer se před bazilikou bude konat koncert, v němž své umění předvedou Jiří Pavlica a Hradišťan, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením šéfdirigenta Stanislava Vavřínka, Řecký pravoslavný pěvecký sbor, Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad a další vystupující. Výtěžek z koncertu, který bude živě přenášet Česká televize a Český rozhlas Dvojka, bude určen na podporu charitativních projektů Salesiánského střediska mládeže České Budějovice, NADĚJE Brno a Nadačního fondu ADIUVARE.

V prostorách baziliky bude v sobotu až do nočních hodin probíhat duchovní program, připravený církevními komunitami.

V neděli 5. července oslavy státního svátku k uctění sv. Cyrila a Metoděje vyvrcholí na nádvoří před bazilikou slavnostní poutní mší svatou, kterou bude celebrovat Mons. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Promluvu přednese Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Tuto bohoslužbu, která začíná v 10:30, budou živě přenášet veřejnoprávní média – Česká televize a Český rozhlas Praha.

Po oba dny bude na Velehrad zajištěna kyvadlová doprava. Více o Dnech lidí dobré vůle na www.velehrad.eu

 

Zpracovala: Helena Mráčková

2. 7. 2015

Další informace:

Renata Škrobálková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.skrobalkova@kr-zlinsky.cz

 

Fotografie č. 2 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 3 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 4 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 5 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 6 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 7 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 8 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 9 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 10 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 11 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 12 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 13 (foto: Ludvík Valouch)

Dokumenty ke stažení

.zip Fotografie ke stažení 18398,47 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap