O Regionální potravinu se soutěžilo ve Zlínském kraji

14.6.2019
O Regionální potravinu se soutěžilo ve Zlínském kraji

Na akademické půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se rozhodovalo, které výrobky zvítězily v soutěži Regionální potravina 2019. Hodnotitelská komise zde navrhla letošní reprezentanty této prestižní značky. Celkem se o ni ucházelo 138 produktů od 39 výrobců. Největší zájem byl o kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje.

Soutěž Regionální potravina letos slaví desáté výročí. Za dobu své existence získala značka věhlas a oceněné výrobky popularitu. Dnešní zákazník se totiž zaměřuje především na kvalitu a čerstvost a tyto parametry výrobky s puncem Regionální potravina rozhodně splňují.

Soutěž si za dobu své existence vybudovala renomé a popularita oceněných výrobků stoupá. Přívlastek regionální se v případě těchto potravin zúročí hned několikrát. Především se jedná o produkt vyrobený v konkrétním regionu, což je základní podmínka soutěže. Zároveň i podíl místních surovin je stanoven nejméně na 70 procent, hlavní surovina přitom musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky tím mají pevnou vazbu k regionu, často se jedná o krajové speciality, které ctí tradici výroby, nebo jsou naopak inovativní. Značka je určena pro malé a střední producenty zemědělských a potravinářských výrobků do 250 zaměstnanců.

Ve Zlínském kraji dnes hodnotitelská komise vybírala vítěze. O značku je zde každoročně velký zájem, nejinak tomu bylo i letos. Celkem se přihlásilo 39 výrobců s 138 výrobky. Nejvíce kandidátů bylo v kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje. Komisi tvoří zástupci Ministerstva zemědělství ČR, krajského úřadu, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR.

Komise navrhla udělit značku Regionální potravina Zlínského kraje 2019 těmto výrobkům:

Kategorie:

Výrobek a výrobce:

1.

Masné výrobky tepelně opracované

Tlačenka   speciál

Milan Žabčík

2.

Masné výrobky trvanlivé, tepelně   neopracované, konzervy a polokonzervy

Nevyhlášeno

3.

Sýry včetně tvarohu

BIO Sýr s bílou plísní

JAVORNÍK - CZ s.r.o.

4.

Mléčné výrobky ostatní

Kefírové mléko meruňkové

Mlékárna Valašské Meziříčí, spol. s r.o.

5.

Pekařské výrobky včetně těstovin

Pšeničný chléb se špaldou

Radek Císař

6.

Cukrářské výrobky včetně cukrovinek

Staročeský medovník

MEDOKS, s.r.o.

7.

Alkoholické a nealkoholické nápoje

JAROŠOVSKÝ LEŽÁK 12%

Jarošovský pivovar a.s.

8.

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo   zpracované formě

TALAŠOVO   KYSANÉ ZELÍ

Jiří   Talaš

9.

Ostatní

Včelí med z období květu lípy

Ing. Karel Kolínek

Soutěž Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství určeným na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky. Státní zemědělský intervenční fond značku administruje. Oceněný výrobek získá právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu svého výrobku. V současné době je oceněno 411 produktů od 325 výrobců. Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na webových stránkách www.regionalnipotravina.cz.

Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF