Nová výstava v Muzeu Kroměřížska představí mák jako kulturní plodinu s tisíciletou historií

2. 11. 2020

Muzeum Kroměřížska je v těchto dnech z důvodu nařízení vlády uzavřeno. Hned po jeho otevření mohou zájemci navštívit novou výstavu MÁK. Výstava návštěvníky seznámí s pěstováním máku v minulosti i současnosti. Přinese zajímavé informace o jeho tradičním zpracování a využití nejen v našem jídelníčku, ale i v moderní medicíně. Mák byl odjakživa považován za posvátnou a magickou rostlinu, jejíž symbolika se odráží i v lidové tradici.

Neoddělitelnou součástí výstavy bude tvorba z máku Marcely Šimečkové. Z barevných zrnek máku vysypává obrazy a různé dekorace, které si návštěvník bude moci v muzeu zakoupit. Motivy jsou převážně lidového charakteru. Při tvorbě kombinuje autorka mák s jinými přírodními materiály.

„Tvořím z máku a moje řemeslo je takové makové, takové netradičně tradiční. Nápad vznikl před patnácti lety, po první úrodě a mák mne tehdy nadobro okouzlil. Makovým tvořením vyjadřuji radost ze života, lásku k přírodě a lidovým tradicím,“ prozradila o své životní vášni Marcela Šimečková.

K výstavě Mák nabízíme také interaktivní program pro školy, který hravou formou seznámí žáky s touto prastarou plodinou, jejím pěstováním i tradicemi, jež se k ní vážou. Děti se mohou těšit na nejrůznější čichové a hmatové vjemy, výrobu dekorací s tematikou máku i na vyšívací dílnu.

Muzeum připravuje po celou dobu trvání výstavy bohatý doprovodný program – např. komentované prohlídky s kurátorkou výstavy Martinou Václavikovou či tvořivou dílnu s Marcelou Šimečkovou. Informace o výstavě a o doprovodných akcích najdete na webových stránkách muzea www.muzeum-km.cz.

 

Kontakty:
Kurátorka výstavy: Martina Václaviková, vaclavikova@muzeum-km.cz,
tel.: 733 622 603
Lektorka edukačního programu: Kateřina Mozgová, mozgova@muzeum-km.cz,
tel.: 731 215 678
PR pracovník: Eva Dřímalová, drimalova@muzeum-km.cz, tel.: 573 338 388

 

makova˝-obraz-m--l imeatkova©.jpg
makova˝-obraz-marcely-l imeatkova©.jpg
kameninova˝-dllbaˇn-k-umyvadlu--ze-sba­rek-muzea-kroma›l™a­llska-.jpg
anda›l-marcely-l imeatkova©.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap