Nová dopravní karta Zlínského kraje ponese název IDoZKa

17.9.2020
Nová dopravní karta Zlínského kraje ponese název IDoZKa

ZLÍNSKÝ KRAJ – IDoZKa, tak zní název nové čipové karty, kterou budou od příštího roku používat cestující veřejnou dopravou v rámci Integrované dopravy Zlínského kraje. Její název vzešel ze soutěže, kterou vyhlásil kraj ve spolupráci a Koordinátorem veřejné dopravy Zlínského kraje. Do soutěže se mohla zapojit široká veřejnost. Autorem vítězného návrhu je Michael Vykoukal, jenž si na krajském úřadě převzal z rukou náměstka hejtmana pro dopravu Pavla Botka první cenu v podobě čtvrtletního celosíťového kuponu pro cestování po kraji zdarma.

Lidé mohli své návrhy na název nové karty posílat od 17. července do 12. srpna 2020. Celkově dorazilo 88 návrhů, z nichž měla hodnotící komise na výběr.

„Název IDoZKa jsme ze všech doručených návrhů vybrali proto, že je krátký, dobře vyslovitelný i zapamatovatelný a především obsahuje zkratku Integrované dopravy Zlínského kraje, tedy ID ZK, a to i v psané podobě,“ vysvětlil náměstek Pavel Botek. Na dalších dvou místech v pořadí se umístily názvy, které se od toho vítězného lišily jen v drobných detailech: IdoZka (2. místo) a Idozka (3. místo). Do užšího finálového výběru se dále dostaly názvy ZIDka, Zetka, Dopka a Dozka.

Autor vítězného návrhu Michael Vykoukal má 17 let a pochází ze Záhlinic. Do soutěže se nepřihlásil náhodou, oblast veřejné dopravy je mu blízká. Studuje totiž obor Železničář na Střední odborné škole v Novém Městě na Moravě, po jehož absolvování bude moci na dráze pracovat jako průvodčí nebo vlakvedoucí.

Zpracoval: Jan Vandík

17. 9. 2020