Nová budova interních oborů Uherskohradišťské nemocnice

  11.1.2019
Nová budova interních oborů Uherskohradišťské nemocnice

Větší komfort pro pacienty, lepší zázemí pro personál, přímé napojení na diagnostický komplement, operační sály i pracoviště intenzivní péče - to vše nabídne nový interní pavilon, který byl dnes slavnostně otevřen v Uherskohradišťské nemocnici. Sedmipodlažní budova za 345 milionů korun vyrostla během devatenácti měsíců a spolu s pavilonem chirurgických oborů zprovozněným před čtyřmi lety tvoří srdce nemocnice. Do zkolaudovaného objektu se v polovině ledna nastěhují pacienti interny a dětského oddělení.

„Nová budova je díky dvoupodlažnímu spojovacímu krčku napojena na centrální objekt chirurgických oborů i na budovu plicního oddělení. Díky tomu tak bude možné pacienty velmi snadno převážet bez toho, aniž bychom je vystavovali nepříznivým povětrnostním podmínkám. To samozřejmě usnadní život i našemu personálu. Nové prostory nabídnou nesrovnatelně vyšší komfort při pobytu na lůžkách, také personál jistě ocení lepší pracovní podmínky. Nehledě na to, že v nových prostorách budou mít lidé klimatizaci, což ve stávajících budovách interny a dětského oddělení v posledních horkých létech skutečně výrazně chybělo," říká k novému objektu ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.

Druhý centrální objekt má celkem 7 podlaží, přičemž šest z nich je nadzemních a jedno podzemní. Budova je tvořena dvěma celky - část A tvoří nepravidelný mnohoúhelník s rozměry 36,6 m x 22,8 m a část B je obdélníková, s rozměry 58,6 x 17 m. Celková půdorysná plocha objektu přesahuje 1600 m², celková výška budovy pak dosahuje 24 m. V celé budově použily stavební firmy celkem 53 tun ocelových konstrukcí a více než 1000 tun výztuže, 7 000 kubíků betonu a více než 420 km kabelů elektrického vedení.

V podzemním podlaží se nacházejí šatny personálu, lékařské pokoje, primariáty a technické místnosti. Je zde také strojovna potrubní pošty, která propojí celkem čtyři budovy v nemocničním areálu. První nadzemní patro nabídne stejný systém registrace a recepce, jako první centrální objekt. V tomto patře jsou totiž umístěny interní ambulance, včetně těch odborných - jde například o edokrinologii, diabetologii, kardiologii nebo revmatologii. A v tomto patře bude sídlit také lékařská pohotovostní služba pro dospělé pacienty.

Druhé až čtvrté nadzemní patro pak obsahuje tři endoskopické sály, dospávací pokoje, sonografii, rentgen a lůžkovou část interny s kapacitou 111 lůžek. Většina pokojů je dvoulůžkových, tři pokoje jsou určeny vždy pro tři imobilní pacienty a jsou vybaveny závěsným transportním systémem, který usnadní hygienu i manipulaci. Deset lůžek je pak vedených jako „nadstandard". V části třetího patra se našlo místo i pro 9 lůžek oddělení následné intenzivní péče, které doposud sídlilo v první budově chirurgických oborů. V uvolněných prostorách bude místo pro interní jednotku intenzivní péče.

Páté patro je plně vyhrazeno pro dětské oddělení, a to včetně specializovaných ambulancí, dětské pohotovosti, lůžkové části nebo také dětské JIP. Sedm dětských ambulancí bude mít vlastní registraci a recepci, lůžková část počítá s kapacitou dvaceti lůžek a také s desítkou postelí pro doprovod malých pacientů. Dětská jednotka intenzivní péče pak disponuje sedmi lůžky.

Poslední, šesté, patro není určeno pro pohyb veřejnosti. Jsou zde totiž umístěny strojovny vzduchotechniky a chlazení. Je tady i vyvíječ páry, který v mrazivých dnech zvlhčuje suchý vzduch v celé budově, nebo vakuová stanice, která umožňuje například pohon odsávaček.

-mg-0388-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0417-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0470-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0481-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0498-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0513-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0568-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0624-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0668-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0679-foto-jiri-balat.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.