Noc s Metodějem v pátek 17. 6. v Uherském Hradišti

14. 6. 2022

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště si vás dovolují pozvat na osmou Noc s Metodějem. Ač nedokážeme cestovat v čase, můžeme si dobu, ve které žili svatí Cyril s Metodějem, čas od času připomenout. Atmosféru doby Velké Moravy navodí stylově připravený program, který si společně užijí malí i velcí návštěvníci. Doporučujeme vhodný oděv do přírody a potřeby na sezení. Akce s volným vstupem pod širým nebem se uskuteční na Výšině svatého Metoděje v Uherském Hradišti v pátek 17. června od 16.30 od 22.30 hodin.

Bohatý program začíná historickým odpolednem, které bude rozděleno na několik stanovišť. „V dobové kuchyni budou návštěvníci moct putovat s menu napříč stoletími i společenskými vrstvami. Ochutnáte z jídelníčku jak prostého lidu, tak královských rodin, a to hrachovou pučálku, jež sytila a posilovala chudý lid. Ze století 13. pak jáhlové placky na ohni pečené. Z bohatých stolů šlechty se objeví paštika z drůbežích jater a brusinek,“ láká Tomáš Chrástek, jeden z organizátorů, hned na úvod a přidává, co bude připraveno na dalším stanovišti: „Bude to povídání o katovně. Léta Páně 1258 obdrželo královské město Uherské Hradiště právo útrpné. Proto i my přivítáme na akci mistra ostrého meče, jenž vám rád o svém řemesle poví a případně nepoctivé k nápravě přiměje.“

Na své si přijdou i děvčata, dívky a ženy, které potěší nejeden náramek nebo šperk z dílny Marie Caletkové. Šikovnější, odvážnější si samy mohou náramek vyrobit. Kluci a muži mohou pak poměřit své síly na kolbišti. „Pod dozorem pravých šermířů každý sám může vyzkoušet boj v rytířském kolbišti, odstřelování hradeb města nebo lukostřelbu,“ vyzývá Chrástek a volně přechází k představení večerního programu. „Na letošní Noc s Metodějem jsme se rozhodli přizvat jednu kapelu navíc. V hodinových intervalech tak vystoupí jako první od 18.30 kapela Sory. Po krátkém přivítání hostů zástupci města zahraje od 20.00 Petr Bende TRIO a od 21.30 hodin kapela Akustyk. A na úplný závěr, kdy se výšina ponoří do tmy, rozvíří svou nezapomenutelnou ohnivou show Boca Fuego z Valašského Meziříčí.“

Výšina svatého Metoděje Uherské Hradiště, pátek 17. června od 16.30 do 22.30 hodin. Vstup volný.

Bližší informace:

Mgr. Tomáš Chrástek, archeolog Slováckého muzea