Noc s Metodějem

15.5.2018

Koncert Vlasty Redla vrcholem pátečního dne na Výšině svatého Metoděje - 8. 6. 2018

Národní kulturní památka Výšina sv. Metoděje v Uherském Hradišti je místem, které je spojeno s dobou Velkomoravské říše a působením arcibiskupa Metoděje. V pátek 8. června si zde ovšem připomeneme dobu 15. století a události, které předcházeli udělení nového městského znaku městu Uherské Hradiště.Pořadatelé Slovácké muzeum, Klub kultury a město Uherské Hradiště po šesté připravili kulturně společenskou událost Noc s Metodějem, veřejnou akci, která přesahuje jistě i dnes hranice regionu.

„Dějiny této lokality se začaly psát v první třetině 9. století, kdy Slované, spolu s misionáři z Akvileje a ze Salcburku, začali stavět kostel na půdorysu řeckého kříže. Po roce 872 se výšina stala sídlem arcibiskupa Metoděje a místem výuky mnichů. V roce 885, kdy Metoděj zemřel, zde byl, v hrobce ve zdi kostela, pravděpodobně také pohřben,“ připomněl Tomáš Chrástek, archeolog Slováckého muzea a garant akce, důležité informace vztahující se k prostoru na kopci nad Uherským Hradištěm.

Ač nedokážeme cestovat v čase, můžeme si doby dávno minulé čas od času připomenout. Příležitost k tomu budete mít právě v avízovaný pátek a užijí si to malí i velcí návštěvníci. „Máte jedinečnou příležitost vyzkoušet si, jak byste obstáli ve středověkém rytířském turnaji a dalších aktivitách. Při turnajovém klání vyhládne, připravena bude proto i dobová kuchyně. Budete mít jedinečná příležitost ochutnat středověkou kuchyni ze dvora královny Rejčky,“ popisuje Chrástek první část programu, která bude probíhat od 16.30 do 18.30 hodin.

Před samotným slavnostním zahájením v 19.00 hodin, které uvedou starosta města Uherské Hradiště Ing. Stanislav Blaha a PhDr. Ivo Frolec, místostarosta města Uherského Hradiště a ředitel Slováckého muzea proběhne koncertní vystoupení skupiny Tempus. „Tato kapela se věnuje středověkému folk-rockovému žánru. Kombinací moderních a replik středověkých hudebních nástrojů vdechují starým středověkým melodiím nový život. Jistě to bude netradiční zážitek, která nás v pomyslném cestování v čase posune dále,“ představil Chrástek v krátkosti skupinu Tempus.

Než si naplno návštěvníci budou moci užívat koncert valašského rockového folkaře Vlasty Redla je připraven komponovaný pořad: Znak městem vaším odedávna užívaný zlepšiti chceme… – o česko-uherských válkách a znakové listině. „Historička Blanka Rašticová prozradí, co vše se odehrálo 28. června 1481, když udělil Matyáš Hunyádi zvaný Korvín Uherskému Hradišti nový městský znak. Pořad svým přednesem úryvků z historických pramenů doplní zakladatel a umělecký šéf Hoffmannova divadla Uherské Hradiště Karel Hoffmann. Současně vystoupí historická skupina Nuntius Regis,“ doplňuje Chrástek výčet bohatého programu. Doporučujeme vám vzít si vhodný oděv do přírody a potřeby na sezení.

Výšina svatého Metoděje, Uherské Hradiště, pátek 8. června 2018, 16.30–22.00 hodin. Vstupné zdarma. Více informací na www.slovackemuzeum.cz

Bližší Informace:

Mgr. Tomáš Chrástek, Slovácké muzeum, mobil: 734 282 496