Není Lešná jako Lešná

Existence dvou míst stejného názvu může leckomu způsobit docela velká nedorozumění. A co teprve když se nacházejí v jednom kraji a obě jsou turisticky atraktivním místem. To je případ zámků Lešná.

„Do rozpisu srazů historických veteránů se zámek Lešná nedostala a tak jsme se o akci dozvěděli až na poslední chvíli. Volali mi, příprav sanitku, zítra jedeme do Lešné. Málem jsem nejel, protože jsem myslel, že jde o Lešnou ve Zlíně, tam bych s mojí stařenou (historický sanitní vůz) nedojel. Ale nakonec mi kamarád řekl, že jde o Lešnou u Valašského Meziříčí, tak jsme hned vše přehodnotili a jsem zde. Je to moje první návštěva a musím říct, že zámecký park i zámek Lešná jsou nádherné. Byla to prý ještě do nedávna zřícenina a během roku se z toho stal krásný zámek,“ popisuje své dojmy účastník srazu veteránů a majitel historického sanitního vozu z Ostravy.

První ze jmenovaných zámků se nachází nedaleko Zlína, je spojen se jménem hraběcí rodiny Seilernů. Je známý zejména zoologickou zahradou, která patří k jedněm z nejlepších v České republice.

Druhý zámek je od něj vzdálen přibližně 45 km, stojí uprostřed obce Lešná u Valašského Meziříčí. V roce 2011 byl zámek i park opraven a nyní patří k jedněm z nejnavštěvovanějších míst. V přilehlém parku na místo exotických zvířat poskakují mezi stoletými stromy naše domácí veverky a poletují zpěvaví ptáci. V zámku jsou k vidění historické pokoje vybavené původním mobiliářem z doby hrabat Kinských. Svou nezaměnitelnou atmosféru má i nádvoří.

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí zatím nevešel v povědomí širší veřejnosti. A není divu, dlouhou dobu nebyl kvůli nevyhovujícímu stavu vůbec přístupný. Teprve důkladná rekonstrukce, trvající rekordních deset měsíců, umožnila jeho otevření v listopadu 2011. A mnozí návštěvníci zámek nepoznávají. Díky rekonstrukci má budova také bezbariérový přístup.

Prohlídka historických pokojů je s komentářem průvodce, další místnosti s přírodovědnou expozicí a herními prvky si návštěvníci procházejí individuálně. Na interiérové přírodovědné expozice tematicky navazuje procházka anglickým parkem s řadou vzácných dřevin, která může být doplněna též odborným výkladem. Během roku se v areálu zámku pořádají nejrůznější společenské akce, výstavy i svatební obřady. Ve stálé nabídce jsou také lektorské programy pro školy. Novinkou letošního léta jsou noční hrané prohlídky a nabídka pořádání pikniků či sportovních aktivit v zámeckém parku. Detaily jsou průběžně doplňovány na webových stránkách a facebooku.

„Omyly se stávají docela často. K dobré orientaci mnohdy nepřispějí ani média, která k článku o Lešné u Valašského Meziříčí přidají fotku zámku v ZOO Lešná. Pak k nám zabloudí návštěvníci směřující do Lešné u Zlína. Jsou zklamaní, že v parku nejsou zvířata, hlavně když přijedou s dětmi. Nakonec ale odcházejí spokojeni – prohlídková trasa není dlouhá, takže ji děti zvládnou, a v přírodovědné expozici si mohou pohrát,“ říká Jitka Slezáková, lektorka Muzea regionu Valašsko, pod které lešenský zámek spadá.

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí je zámek bez ZOO, ale s nádherným parkem, kde rostou vzácné stoleté stromy. Nejlépe zámek Lešnou u Valašského Meziříčí vystihují citace z  pamětní knihy:

„Dlouho zdejší krásné podlahy a historické komnaty odpočívaly! Aby nakonec stejně potěšily oko milovníka historie a uměleckého řemesla! (8. 11 2011, H. Jabůrková)

Jsme nadšeni z velice zdařilé rekonstrukce zámku a z nádherně restaurovaných interiérů. Děkujeme. PS: Skvostně připravená a realizovaná je rovněž zábavná a naučná část expozic. (29. 6. 2012, J. Pokorný a H. Fridrich, Kladno)

Velice jsme potěšeni krásně zrekonstruovaným zámkem – perlou Valašsko-meziříčska. Díky za tu nádheru, preciznost provedení a komplexnost pohledu na bývalý život hrabat Kinských. (15. 6. 2012, Klub důchodců, Kopřivnice)

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí je otevřen každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin, zámecký park je otevřen od 8 do 17 hodin.

Kontaktní osoba:   Ing. Alena Lysá, e-mail: lysa@muzeumvalassko.cz,
Mob.tel.: +420 734 762 845, Tel.: +420 571 635 239