Někdo to rád sušené/Po kalíšku dáme

1.7.2022 - 8.1.2023
Zámek Kinských
Muzeum regionu Valašsko, p. o.

Dva různé způsoby tradičního zpracování ovoce představuje dvojice vzájemně propojených výstav, která odstartuje v pátek 1. července na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. První s názvem Někdo to rád sušené přibližuje tradici sušení ovoce na Valašsku a o její vysoké kvalitě svědčí i fakt, že získala Zvláštní ocenění v kategorii výstava roku na prestižní celostátní soutěži Gloria musaealis. Druhá se jmenuje Po kalíšku dáme a věnuje se výrobě a konzumaci pálenky, i s jejími pozitivy a negativy pro tehdejší společnost.

Výstava Někdo to rád sušené zažila premiéru loni na podzim v jiné pobočce Muzea regionu Valašsko na zámku Vsetín. Návštěvníci se mohou těšit nejen na spoustu unikátních historických exponátů a zajímavých informací, ale i hravé interaktivity, mezi které patří například zmenšená kopie tradiční sušírny ovoce, do níž si můžete vlézt a představit si, jak asi celý proces sušení probíhal.

Druhá výstava se jmenuje Po kalíšku dáme a už z názvu lze odvodit její tematické zaměření. Nepřibližuje ale pouze o onen mystický proces zkapalňovaní a následného koštování ovoce. Gró výstavy tvoří sklo na pálenku ze sbírek muzea vyrobené v Krásně nad Bečvou, Karolinině huti a Mariánské huti ve Velkých Karlovicích. K nejstarším nádobám na pálenku z Valašska patří svatební pohárky či ploché lahve (plucky) na slivovici pro svatební mládence a speciální odlivky s komínkově prodlouženým hrdlem. Přehlídku zdobených kalíšků i běžných „štamprlí“ a zajímavosti o výrobě slivovice doplňují ještě informace o kořalečním moru, který sužoval Valašsko ve 2. polovině 19. století.

Součástí obou výstav budou také doprovodné akce, o jejichž uskutečnění Vás budeme včas informovat. Pro zájemce připravujeme komentované prohlídky a od září i lektorské programy pro školy. Objednávat se lze na ostranska@muzeumvalassko.cz (Někdo to rád sušené) nebo valouskova@muzeumvalassko.cz (Po kalíšku dáme).

• pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00