Nejlepší podnikatelský záměr ve Zlínském kraji je znám

28.4.2014
Nejlepší podnikatelský záměr ve Zlínském kraji je znám

ZLÍNSKÝ KRAJ – Webová aplikace umožňující správu a sdílení multimediálních souborů, vývoz bio medu do zemí Blízkého východu či netradiční jazyková škola. Tyto projekty letos ovládly již sedmý ročník soutěže s názvem Nejlepší podnikatelský záměr. Kromě zpětné vazby od odborníků usilovali soutěžící o šanci získat finanční podporu pro svůj záměr, roční bezplatný nájem v podnikatelském inkubátoru a další ceny v celkové hodnotě 430 000 Kč. Vyhlášení výsledků soutěže s podtitulem Můj první milion se konalo 25. dubna 2014 v prostorách zlínského Podnikatelského inovačního centra.

O přízeň poroty se letos ucházelo celkem 51 projektů rozdělených do dvou kategorií. Největší zájem byl o společnou kategorii určenou studentům vysokých škol a zájemcům z řad veřejnosti. „V tomto případě dorazilo 34 přihlášek. Dalších 17 projektů pak spadá do kategorie určené pro studenty středních škol,“ uvedla Daniela Sobieská, ředitelka pořádajícího Technologického inovačního centra. Všemi záměry se podrobně zabývali odborní hodnotitelé. Tradičně šlo o zástupce partnerů soutěže, investorů a podnikatelů.

V kategorii pro studenty vysokých škol a veřejnost si prvenství, spojené mimo jiné s finanční odměnou 71 000 korun, vybojoval s projektem PixelSquare Jan Valuštík z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „V dnešní době digitalizace a ukládání většího množství dat se u mnohých firem objevuje problém se správou souborů. Ty jsou rozházeny na různých discích u různých lidí, těžko se v nich vyhledává a složitě se sdílejí mezi ostatními členy týmu. Aplikace PixelSquare pomocí systému tagování označuje všechny fotky a vyhledávání v nich se stává otázkou vteřin. Stejně jednoduché a rychlé je i sdílení,“ popsal svůj záměr autor.

Druhé místo si připsal projekt Starhills Raw Honey. Jeho autorem je Libor Svoboda z Fakulty multimediálních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jde o export organického medu z České republiky pod vlastní značkou Starhills do zemí Blízkého východu. Třetí místo pak získala Anna Vlčková s projektem jazykové školy Immer Vere. Studentka Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nabízí jazykové vzdělávání netradiční a zábavnou formou.

Mezi středoškoláky zvítězily klobouky

Zajímavé projekty byly předloženy i v kategorii středních škol. Porotu nakonec nejvíce zaujal nápad Dariny Knotkové ze Střední školy MESIT nazvaný Svět klobouků. Jde o zakázkovou výrobu pro folklorní soubory, ale i pro běžné nošení. Druhé místo získal Lubomír Mocek ze SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín, který zpracovává záměr na pronájem outdoorových kamer a nabídku souvisejících služeb. Třetí cenu získala studentka Obchodní akademie Valašské Meziříčí Anežka Karpjáková. Ta porotě představila začínající módní značku vyrábějící oblečení a doplňky pro hráče stolního fotbalu.

Porota pravidelně oceňuje také školu, která výjimečným způsobem podporuje podnikatelské myšlení u svých studentů. Letos cenu získala Střední škola MESIT o.p.s.

Aby projekty nezůstaly jen na papíře

V soutěži ale nejde jen o výběr těch nejzajímavějších projektů. Cílem je vytvoření podmínek pro rozvíjení podnikatelského ducha a podnikatelského vzdělávání ve Zlínském kraji. V rámci soutěže proto Technologické inovační centrum připravilo pro veřejnost sérii pěti workshopů s názvem „Začni podnikat, změň svou budoucnost“. Přednášející z řad úspěšných podnikatelů či investorů seznámili zájemce se zásadami řízení týmu, právními aspekty podnikání nebo nastavením obchodních modelů a podobně. Mezi lektory byly například informační expert Michal Berg, který byl jedním ze zakladatelů firmy eSports, spolumajitel pěti firem Michael Rostock či investorka Margareta Křížová. Seminářů se zúčastnily bezmála dvě stovky zájemců.

Zajímavou možností, jež byla letošní novinkou, pak byl akcelerační program, do něhož se mohli zapojit ti soutěžící z kategorie vysoké školy, kteří postoupili do užšího výběru. „V rámci toho měli mimo jiné k dispozici co-workingové centrum,“ uvedla Daniela Sobieská. To je situováno v budově 23 ve zlínském továrním areálu. Jde o sdílenou kancelář, jejíž neformální prostředí má pomoci nejenom s rozjezdem podnikání, ale také ke vzájemné inspirace a spolupráce mezi jednotlivými začínajícími podnikateli.

Kromě toho Technologické inovační centrum provozuje klub Start-up 23, což je platforma sloužící pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Všem zájemců o vlastní podnikání je pak určen web www.startpodnikani.cz. Na jednom místě tak najdou informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postupu při založení živnosti či obchodní společnosti.

Pořadatelem soutěže je Technologické inovační centrum s.r.o. a Zlínský kraj.

Zpracoval: Daniel Vaněk

28. 4. 2014

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161

Bc. Daniel Vaněk
vanek@ticzlin.cz, tel.: 734 443 879
www.startpodnikani.cz
www.mujprvnimilion.cz

Fotografie č. 2 (foto: Technologické inovační centrum s.r.o.)
Fotografie č. 3 (foto: Technologické inovační centrum s.r.o.)
Fotografie č. 4 (foto: Technologické inovační centrum s.r.o.)
Fotografie č. 5 (foto: Technologické inovační centrum s.r.o.)
Fotografie č. 6 (foto: Technologické inovační centrum s.r.o.)

• podatelna@kr-zlinsky.cz

Odkazy

Právní poradna - linka 199  |  Bezkorupce ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje zlk.neziskovka.cz - neziskové organizace ve Zlínském kraji Průmyslová zóna Holešov Jednotné územní plány a územně analytické podklady Inovace - Inovační portál Zlínského kraje Technologické inovační centrum Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o. Zlínský kraj - Východní Morava Energetická agentura Poradenská aplikace pro žáky středních a základních škol Program rozvoje obcí – aplikace OBCEPRO