Narůstajícím počtem pacientů s koronavirem i zahájením očkování se zabýval Krizový štáb Zlínského kraje

30.12.2020

ZLÍN – V nemocnicích ve Zlínském kraji stále přibývá covid pozitivních pacientů. Jejich nárůstem
i očkováním proti koronaviru se v úterý 29. prosince zabýval zúžený Krizový štáb Zlínského kraje svolaný hejtmanem Radimem Holišem.

„Nemocnice Zlínského kraje se i přes Vánoce plnily covidovými pacienty. K dnešnímu dni je ve čtyřech nemocnicích v kraji hospitalizováno celkem 341 pacientů s koronavirem, přičemž 47 z nich je na intenzivní péči. Na vrcholu svých kapacit pro covid pacienty jsou nemocnice Valašské Meziříčí, Vsetín a Kroměříž. Situace v kraji je tak velmi vážná. V Baťovce bylo za posledních 6 dnů na covidové stanice přijato více než 70 nových pacientů. Nemůže nás uklidnit ani nynější snižující se počet nově diagnostikovaných covid pozitivních pacientů v kraji. Aktuálně je v krajských nemocnicích volných 35 standardních lůžek s kyslíkem, lůžka intenzivní péče jsou zaplněna přibližně z poloviny. Bohužel, nemocných s covidem přibývá i mezi zdravotníky. V provozu teď chybí více než 450 zdravotníků s koronavirem, ale i s jinými diagnózami,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Na jednání Krizového štábu zazněla také informace z Kroměřížské nemocnice, která je dlouhodobě na hraně kapacity covidových lůžek. Mezi řediteli nemocnic Zlínského kraje platí domluva, že v případě potřeby budou pacienti z Kroměřížska směřováni do nemocnic ve Zlíně a Uherském Hradišti. „Dokud bude možné vypomoci mezi našimi nemocnicemi v kraji, budeme využívat veškeré dostupné lůžkové kapacity v rámci kraje. Tato spolupráce je dlouhodobě nastavena,“ uvedla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

V nemocnicích Zlínského kraje opět došlo k odložení plánovaných operací. „Podle slov ředitele KNTB Radomíra Maráčka je už teď v nemocnicích výrazně omezena péče, zdravotníkům dochází síly a čekají je další týdny maximálního nasazení. Tohle by si lidé měli uvědomit. Je potřeba i nadále dodržovat ochranná opatření, která mohou zabránit dalšímu šíření nákazy koronavirem. Vyzývám obyvatele našeho kraje, aby nepolevovali v dodržování pravidla 3R – ruce – roušky – rozestupy a blížící se konec roku oslavili raději komorně, bez návštěv přátel. Vydržme to, prosím, děláme to i pro své blízké,“ řekl hejtman Radim Holiš.

V průběhu Vánoc pokračovalo také testování. Na odběrových místech ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje podstoupilo během tří svátečních dnů antigenní test 1400 zájemců, pozitivní výsledek mělo asi
10 % z nich, odběr na testování pomocí PCR byl během vánočních svátků proveden u více než 1700 osob. Na zvýšený zájem o testování reagovala Krajská nemocnice Tomáše Bati prodloužením provozní doby odběrového místa. Více na https://www.kntb.cz/antigenni-testy-verejnost

Zlínský kraj se také připravuje na očkování proti koronaviru. „Očekáváme, že s očkováním zdravotníků začneme v nejbližších dnech, jakmile obdržíme vakcíny. Nejprve budou očkovaní zdravotníci v nemocnicích a na záchranné službě, další skupiny budou následovat. Zájem o očkování mezi zdravotníky je velký. K očkování veřejnosti dojde až v následujících měsících,“ doplnila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová.

30. 12. 2020

Adéla Čuříková
Oddělení komunikace a vztahů s veřejností
577 043 192, 731 555 213