Národní putovní výstava Má vlast cestami proměn ukazuje příznivé proměny Zlínského kraje

Výstava přináší svědectví o příznivých proměnách opomíjených míst a objektů v naší krajině. V letošním roce jich představuje celkem 112. Jedenácti proměnami se může pochlubit také Zlínský kraj, který je letos hlavním partnerem výstavy. Součástí vystavených proměn je například přeměna náměstí v Bojkovicích, rekonstrukce hvězdárny ve Valašském Meziříčí nebo vytvoření knihovny, galerie a muzea v areálu Baťova institutu ve Zlíně.

„Je dobré vidět, že se takové množství lidí snaží uvést kraj kolem sebe do lepšího stavu a najít nový příběh pro opomíjená místa a chátrající stavby. Příznivé změny velmi prospívají krajině i lidským srdcím,“ říká osobnost projektu, známý kardiochirurg Prof. MUDr. Jan Pirk.

Výstava představuje osudy zchátralých budov proměněných v krásné a užitečné stavby, svědectví o obnovených náměstích a návsích, rekonstruovaných nádražích, zachráněných sakrálních stavbách i znovuoživené přírodě.

„Je výjimečná tím, že je dílem lidí z celé naší země. To, co na ní uvidíte, můžete vidět také ve skutečnosti. Je svědectvím o úctyhodné práci lidí na zvelebování  našeho společného domova,“ popisuje smysl výstavy její ředitelka Drahomíra Kolmanová

Proměny jsou součástí kolekce výstavy pro Jihomoravský a Zlínský kraj. Po slavnostním zahájení v květnu letošního roku se jednotlivé kolekce vydali na své putování po krajích, které ukončí v dubnu roku 2017. Časový plán putování výstavy je možné najít na webových stránkách www.cestamipromen.cz. Stále je otevřena možnost domluvit se s organizátory výstavy, aby se kolekce zastavila v dalších městech a obcích. Do konce února je také možné přihlásit proměny do 9. ročníku výstavy.

Putovní výstavu Má vlast cestami proměn pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s., spolu s Národní kulturní památkou Vyšehrad, jedenácti partnerskými kraji a řadou dalších spolupracujících organizací a institucí, např. Svazem knihovníků a informačních pracovníků, Spolkem pro obnovu venkova, Národní sítí místních akčních skupin, portálem PROPAMÁTKY či Asociací regionálních značek.

Kontakt pro média:
Josef Petr, PR a komunikace výstavy, +420 728 563 768, petr@aefcz.eu

Vystavené proměny – Zlínský kraj:

Bojkovice – Revitalizace centrální plochy –Tillichovo náměstí
Rožnov pod Radhoštěm – Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci