Náměstí v Meziříčí vydalo archeologický skvost

2. 6. 2022

Nesmírně cenný archeologický nález vydal uplynulý týden výzkum prováděný v rámci rekonstrukce náměstí ve Valašském Meziříčí. Tým vedený archeologem Muzea regionu Valašsko Samuelem Španihelem odhalil perfektně zachované části domu a kusy vybavení z konce 13. až poloviny 14. století.

Archeologové odkryli dům z období vrcholného středověku v jihovýchodní části náměstí, na prostranství před Komerční bankou. „Tušili jsme, že tam nějaký objekt bude, ale s tímhle jsme tedy absolutně nepočítali. Jedná se o velký rohový dům, jehož majitel musel být v té době opravdu hodně zámožný a vysoce postavený člověk. Co je však nejdůležitější, stavba zůstala neuvěřitelně zachovaná. Z archeologického hlediska je to neskutečně cenný objev nadregionálního významu. Já osobně jsem zatím nic takového neviděl,“ neskrýval nadšení zkušený archeolog.

Postupné odkrytí objektu trvalo zhruba týden a přinášelo sebou další a další dílčí nálezy. Každý sám o sobě je unikát. „Objevili jsme část základového věnce, obvodové zdi z dřevěných půlkuláčů a s omítkou z mazanice či předsíň se zdí z dřevěných desek, v jejíž útrobách se nacházely dvě kovové radlice, krojidlo na pluh, keramika, dva nože a přibližně dvě sta železných hrotů od šipek do kuše spečených do jedné velké koule. U ní byl nalezen kovový předmět, jehož účel zatím neznáme, ale teoreticky může jít právě o část kuše,“ sdělil archeolog muzea.

Dům, který zřejmě zanikl při velkém požáru kolem roku 1360, doplnil linii objektů odkrytých při dřívějších výzkumech a jeho objev pomohl archeologům odhalit dosud netušenou podobu tehdejšího náměstí. „Ukazuje se, že mělo čtvercový tvar, což odpovídá tehdejším slezským městům, z prostředí kterých Meziříčí přebralo svoje městská práva,“ vysvětlil Španihel.

Archeologové zatím předběžně datovali vznik domu do konce 13. století. Díky zachovalým nálezům teď budou moci určit jeho stáří ještě s mnohem větší přesností. „Dřevo bude podrobeno takzvanému dendrochronologickému rozboru a kovové předměty půjdou na metalografickou analýzu. Výzkum v laboratořích samozřejmě nějakou dobu potrvá. Já osobně jsem velmi zvědav, co všechno dalšího ještě odhalí,“ sdělil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Spolupráci s muzeem kvituje také vedení města Valašské Meziříčí. „Tým kolem Samuela Španihela odvádí skvělou práci, která odkrývá dosud neznámou historii našeho města. Archeologické práce probíhají v součinnosti s revitalizací náměstí, aby nedocházelo ke zbytečným zdržením stavby. Zároveň se nám tak daří nahlédnout 700 let zpátky v čase a přitom budovat nové náměstí, které si Valašské Meziříčí už dlouho zaslouží,“ nešetřila chválou místostarostka města Yvona Wojaczková.   

 

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

e-mail: konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928 | www.muzeumvalassko.cz | @muzeumregionuvalassko

 

tz---namesti-v-mezirici-vydalo-archeologicky-skvost-2.jpg
tz---namesti-v-mezirici-vydalo-archeologicky-skvost-1.jpg
tz---namesti-v-mezirici-vydalo-archeologicky-skvost-3.jpg
tz---namesti-v-mezirici-vydalo-archeologicky-skvost-4.jpg
tz---namesti-v-mezirici-vydalo-archeologicky-skvost-5.jpg
tz---namesti-v-mezirici-vydalo-archeologicky-skvost.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap