Na zámku Vsetín začíná výstava spolku SVUM

24.5.2022
Na zámku Vsetín začíná výstava spolku SVUM

Výběr z aktuální tvorby členů Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM) nabídne nová výstava na zámku Vsetín a v Galerii Stará radnice. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 26. května od 17 hodin v Mramorovém sále vsetínského zámku.

Vernisáž doprovodí muzikant Mirek Urubek

Spolek SVUM byl založen už v roce 1907. Sdružovali se v něm umělci z Čech, Moravy i Slovenska a po řadu let byl hlavní moravskou výtvarnickou organizací, vyvíjející bohatou výstavní i publikační aktivitu. Po únorovém převratu roku 1948 byl na konci padesátých let zrušen i SVUM a k obnovení jeho činnosti došlo až v prosinci roku 1990. V současnosti spolek sdružuje kolem dvaceti výtvarníků, kteří se věnují malbě, kresbě, grafice, plastice, keramice, fotografii a multimediální i konceptuální tvorbě. „Ve sdružení převažují umělci pocházející z jihu Moravy, ale jsou zde zastoupeni i výtvarníci ze Zlínského, Olomouckého a také Trnavského kraje,“ uvedla kurátorka Olga Méhešová z Muzea regionu Valašsko.

Výstavu pojmenovanou dle názvu spolku Sdružení výtvarných umělců moravských společně pořádají Muzeum regionu Valašsko a Dům kultury Vsetín. „Exponáty od šestnácti umělců si budete moci prohlédnout na vsetínském zámku a v naší Galerii Stará radnice od 27. května do 31. července. Oba výstavní prostory mají otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin,“ doplnil druhý kurátor Zdeněk Holoubek z Domu kultury Vsetín.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 26. května od 17 hodin v Mramorovém sále zámku. Úvodní slovo pronese historik umění Jaromír Míčka, o hudební doprovod se postará známý valašský muzikant Miroslav Urubek, který kromě zpěvu zahraje i na housle.

Na zámku Vsetín vás jinak čekají i další zajímavé výstavy (aktuálně Byl jednou jeden kůň a Kraslice a výšivka z Rožnovska). Rozhodně nevynechejte ani stálou expozici o Valašsku, Templářský sklípek s rytířskou hernou, Akvárium řeky Bečvy s živými rybami či krásný výhled z 60 m vysoké zámecké věže. Kompletní nabídku najdete na www.muzeumvalassko.cz.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko, p. o.

e-mail: konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928