Na zámku Vsetín začíná výstava spolku SVUM

  24.5.2022
Na zámku Vsetín začíná výstava spolku SVUM

Výběr z aktuální tvorby členů Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM) nabídne nová výstava na zámku Vsetín a v Galerii Stará radnice. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 26. května od 17 hodin v Mramorovém sále vsetínského zámku.


Vernisáž doprovodí muzikant Mirek Urubek

Spolek SVUM byl založen už v roce 1907. Sdružovali se v něm umělci z Čech, Moravy i Slovenska a po řadu let byl hlavní moravskou výtvarnickou organizací, vyvíjející bohatou výstavní i publikační aktivitu. Po únorovém převratu roku 1948 byl na konci padesátých let zrušen i SVUM a k obnovení jeho činnosti došlo až v prosinci roku 1990. V současnosti spolek sdružuje kolem dvaceti výtvarníků, kteří se věnují malbě, kresbě, grafice, plastice, keramice, fotografii a multimediální i konceptuální tvorbě. „Ve sdružení převažují umělci pocházející z jihu Moravy, ale jsou zde zastoupeni i výtvarníci ze Zlínského, Olomouckého a také Trnavského kraje,“ uvedla kurátorka Olga Méhešová z Muzea regionu Valašsko.

Výstavu pojmenovanou dle názvu spolku Sdružení výtvarných umělců moravských společně pořádají Muzeum regionu Valašsko a Dům kultury Vsetín. „Exponáty od šestnácti umělců si budete moci prohlédnout na vsetínském zámku a v naší Galerii Stará radnice od 27. května do 31. července. Oba výstavní prostory mají otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin,“ doplnil druhý kurátor Zdeněk Holoubek z Domu kultury Vsetín.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 26. května od 17 hodin v Mramorovém sále zámku. Úvodní slovo pronese historik umění Jaromír Míčka, o hudební doprovod se postará známý valašský muzikant Miroslav Urubek, který kromě zpěvu zahraje i na housle.

Na zámku Vsetín vás jinak čekají i další zajímavé výstavy (aktuálně Byl jednou jeden kůň a Kraslice a výšivka z Rožnovska). Rozhodně nevynechejte ani stálou expozici o Valašsku, Templářský sklípek s rytířskou hernou, Akvárium řeky Bečvy s živými rybami či krásný výhled z 60 m vysoké zámecké věže. Kompletní nabídku najdete na www.muzeumvalassko.cz.

 

 Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko, p. o. 

e-mail: konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

 

www.muzeumvalassko.cz

@muzeumregionuvalassko

 

Na snímku kurátorka výstavy Olga Méhešová 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky