Na Vyšehradě byla zahájena národní putovní výstava Má vlast cestami proměn

  22.5.2019
Na Vyšehradě byla zahájena národní putovní výstava Má vlast cestami proměn

PRAHA - 18. května se v jedenáct hodin dopoledne na pražském Vyšehradě rozezněly fanfáry, které ohlásily začátek slavnostního zahájení 11. ročníku výstavy Má vlast cestami proměn. Letošní ročník představuje 110 zdařilých proměn veřejných budov či prostranství. Zlínský kraj, který představuje 13 projektů, na vernisáži zastupoval radní Jan Pijáček zodpovědný za řízení dotačních programů a cestovní ruch.

„Bylo potěšitelné, že tato výstava opět  - tak jako každoročně - přilákala na památné místo naší historie – legendární Vyšehrad – stovky lidí z hlavního města i z celé republiky a ze Slovenska, kteří si se zájmem prohlédli fotografie dokumentující proměny zanedbaných míst a mnohdy i záchranu zchátralých objektů včetně řady památek. Za těmito proměnami se skrývá obrovská práce starostů měst a obcí, kteří často museli vynaložit velké úsilí, aby záměry, mnohdy některými oponenty považované za zbytečné, dokázali realizovat. Je satisfakcí, když jsou dnes prezentovány na národní výstavě a nesou silné pozitivní poselství i inspiraci pro ostatní,“ řekl radní Jan Pijáček. „Do Zlínského kraje také putuje cena za rekonstrukci Zámku Pohořelice, v němž vznikl Domov pokojného stáří. Obyvatelé Zlínského kraje se s částí výstavy budou moci seznámit při Dni Zlínského kraje, který se ve Zlíně bude konat v září,“ dodal Jan Pijáček.  

Přátelskou atmosféru vernisáže podkresloval kulturní program v gesci hlavního partnera, Karlovarského kraje.

Organizátoři k zahájení vydali tiskovou zprávu:
„K nejvýznamnějším výročím roku, třiceti letům svobody a patnáctému výročí vstupu země do Evropské unie, přispěla moudrým slovem zpěvačka Irena Budweiserová. Nejúspěšnější proměny 10. ročníku ocenili pan prof. Jan Pirk a pan arch. Josef Pleskot. V internetovém hlasování došlo 19 522 hlasů. S počtem 3946 hlasů zvítězila kaple Panny Marie Bolestné ve Vatěticích před kaplí sv. Anny s parkem v Jeníkově a vyřezávanými kříži v Dolních Bojanovicích. Odborná porota ocenila proměny Kavárny Union a Vodního hradu Lipý v České Lípě, vyřezávané dřevěné kříže Františka Vymyslického v Dolních Bojanovicích, zahradu ticha v Doubravníku, obnovu 18. kaple poutní cesty do Hájku v Hostivici, obnovu renesančního zámku v Hustopečích, rekonstrukci zámku Linhartovy, obnovu hradního areálu v Podhradí u Aše, proměnu zámku a jeho okolí v Pohořelicích a renovaci Winternitzovy vily na Praze 5 Malvazinkách. Osobností 10. ročníku výstavy se stala Zdeňka Macháčková z Mírové pod Kozákovem. Deset let s nadšením pomáhá při organizaci výstavy, šíří její dobré jméno a přivádí nové proměny.

Srdce vlasti putuje z Olomouckého kraje do Karlovarského, pan náměstek hejtmana Pavel Šoltys je předal paní náměstkyni hejtmanky Daniele Seifertové. Na Vyšehrad dorazila i krajská srdce v doprovodu zástupců krajů. Všechna pan profesor Pirk důkladně prohlédl a potvrdil, že prospívají a sílí s každou pozitivní proměnou v jejich regionu.

Úspěšný 10. ročník byl tímto uzavřen a patronka výstavy paní Blanka Stehlíková slavnostně zahájila ročník jedenáctý. Přípitkem na podiu také pokřtila katalog vystavených proměn. Novinkou bylo představení ceny Kvetoucí město/obec a Ceny souznění, které budou nově získávat dlouhodobí vystavovatelé. Poté následoval další důležitý bod programu – výsadba potomka památného stromu, odkopku památné lípy z Chyše z Karlovarského kraje. Strom zalili návštěvníci vyšehradskou vodou a chyšským pivem.

Po celý den probíhal na pódiu i v přilehlých sadech bohatý kulturní program. Z Karlovarského kraje přijel rozesmátý, energický folklorní Soubor pístní a tanců Dyleň, odpoledne si návštěvníci zazpívali se skupinou Šlapeto. V sadech probíhal jarmark výrobců regionálních řemeslných výrobků a specialit. Děti si užívaly nejrůznější dílny od zdobení perníčků, lukostřelby až po možnost vyzkoušet si práci dekoratéra houslí a porcelánu. Svou zručnost představili také studenti učňovských škol. Návštěvníci přivítali možnost navštívit vyšehradské památky za symbolické vstupné a rádi využili komentovaných prohlídek v gesci archeologa Ladislava Varadzina a architekta Jakuba Tejkla. Výjimečně byla přístupná hrobka Slavín s obdivuhodným průvodcem Václavem Potočkem. Celý program zakončil nádherný koncert Karlovarského symfonického orchestru v bazilice sv. Petra a Pavla.

Výstava vykročila do své druhé dekády. Už v sobotu večer odjely dvě kolekce výstavy do Korozluk a budou pokračovat do Lázní Kyselka. Ostatní kolekce se na své cesty po České republice a Slovensku brzy vydají. Jejich aktuální pozici a všechny vystavené proměny najdete na www.cestamipromen.cz . Můžete zde také hlasovat pro nejkrásnější proměnu 11. ročníku nebo přihlásit proměnu do ročníku následujícího.

Děkujeme partnerům projektu a všem, kdo zvelebují naši zem. Děkujeme vám všem, kdo výstavě jakkoli pomáháte.

Jménem týmu Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s., Tereza Zatřepálková a Drahomíra Kolmanová.“                                                                                                   

 

Za Zlínský kraj se představují tyto projekty:

Drslavice - Revitalizace místa po zámečku Pepčín, který byl minulým režimem barbarsky srovnán se zemí. Pustá planina se tak po letech změnila na nové výletiště.

Staré Město - Základní umělecká škola. Vedle budovy MŠ, ve které měla provizorní a nedostatečné prostory Základní umělecká škola, byla vybudována nová budova ZUŠ.

Holešov – Zámek. Monumentální zámek, jeden z mála manýristických objektů v Evropě, vystavěný po roce 1650, se stal po znárodnění zanedbávaným "kulturákem". Zámek s unikátním barokním parkem koupilo město Holešov a nákladem skoro půl miliardy korun jej vrátilo do podoby reprezentativního panského sídla.

Otrokovice - Městská sportovní hala. Revitalizace sportovní haly ohrožené uzavřením pro špatný technický stav.

Ostrožská Nová Ves - Areál obecního úřadu. Výstavba nového obecního úřadu a knihovny, jejichž součástí byla rekonstrukce bývalé budovy kina.

Uherský Brod  - Revitalizace přednádražního prostoru. Významná proměna prostranství před nádražní budovou na odpočinkovou zónu s lavičkami, stromy, trávníky a fontánou.

Karolinka - IC Zvonice Soláň. Myšlenka vybudovat stánek umění a zároveň zařízení poskytující informace o životě v tomto koutě Valašska.  

Komňa - Bytový dům pro seniory. Obec Komňa odkoupila v roce 2015 od církve 20 let starou rozestavěnou budovy místní fary, kterou za pomoci dotace od MMR ČR přestavila na bytový dům pro seniory. V domě se nachází 10 bezbariérových bytových jednotek, společenská místnost a kaple.

Košíky - Dříve ruina ke zboření, nyní centrum všeho dění. Místo, kde na člověka i přes moderní rekonstrukci dýchne kouzlo staré slovácké chalupy, láska, úcta k předkům a tradicím, teplo domova, klid a pohoda.

Bystřice pod Lopeníkem - Muzeum Bystřice pod Lopeníkem. Rekonstrukce stodoly a domu č. 77  na místní muzeum.

Vlčnov - Rekreační areál Vlčnov. Rekonstrukce a modernizace stávajícího koupaliště. Proběhla rozsáhlá rekonstrukce prostoru původního koupaliště z roku 1955.

Huštěnovice - Rekonstrukce fotbalových šaten Huštěnovice v Olší. Fotbalové šatny z roku 1970, které byly stavěny svépomocí, byly již na hranici své životnosti. Rekonstrukce objektu byla téměř nemyslitelná. V roce 2017 zastupitelstvo obce rozhodlo zdemolovat stávající šatny a vystavět nový moderní montovaný objekt z obytných kontejnerů.

Zlín -    Úprava Mariánského náměstí ve Zlíně-Štípě. Jde o komplexní přestavbu prostoru před chrámem Narození Panny Marie ve Zlíně-Štípě, který je významným poutním místem. Šlo o změnu dopravního řešení a vytvoření dostatečného a současně důstojného rozptylového prostoru před budovou chrámu.

 

Zpracovala Helena Mráčková s využitím tiskové zprávy pořadatelů

23. 5. 2019

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

img-2049.jpg
img-2060.jpg
img-2077.jpg
img-2081.jpg
img-2086.jpg
img-2095.jpg
img-2103.jpg
img-2115.jpg
img-2118.jpg
img-2139.jpg
img-2147.jpg
img-2176.jpg
img-2178.jpg
img-2183.jpg
img-2190.jpg
img-2214.jpg
img-2236.jpg
img-2160.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap