Na rekonstrukci silnic a mostů kraj letos využije 166 milionů z evropských fondů

27.3.2017

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zapojení částky 165,917 milionu korun do letošního rozpočtu Zlínského kraje schválili krajští radní. Jedná se o účelové dotace, které letos obdrží Ředitelství silnic Zlínského kraje z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na realizaci čtyř stavebních akcí. Konkrétně jde o rekonstrukce vozovek v úseku Uherský Ostroh – Hluk a u obce Loukov a opravu silničních nadjezdů ve Zlíně a Vsetíně.

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo dosáhnout na dotace z IROP pokryjí v jednotlivých případech 65 až 90 % celkových nákladů těchto velkých investičních akcí. Zatímco oba zmíněně silniční úseky již byly úspěšně uvedeny do provozu, velká oprava zlínského nadjezdu v současné době probíhá a rekonstrukce nadjezdu ve Vsetíně bude již brzy zahájena. Na rekonstrukci obou těchto nadjezdů bychom měli peníze z Integrovaného regionálního operačního programu obdržet i v příštím roce, a to téměř 60 milionů," uvedl Pavel Botek, náměstek hejtmana Zlínského kraje, zodpovědný za oblast dopravy.

Silnice II/495 mezi Uherským Ostrohem a Hlukem byla zrekonstruována v celkové délce 2 879 metrů, a sice od křižovatky se silnicí III/4954 u Ostrožské Lhoty směrem k Hluku. Celková cena za stavbu činila 101,5 milionu korun. Stavba navázala na rekonstrukci silnice mezi Uherským Ostrohem a Ostrožskou Lhotou, realizovanou v letech 2014 a 2015.

Stavební úprava silnice II/150 u obce Loukov směrem na Bystřici pod Hostýnem byla provedena v celkové délce 970 metrů a přišla na 16,3 milionu korun. Jedná se o další dokončený zrekonstruovaný úsek významného silničního tahu mezi Bystřicí pod Hostýnem a Valašským Meziříčí.

Práce na rekonstrukci nadjezdu v centru Zlína v Gahurově ulici, zahájené již vloni, začínají po zimní přestávce právě v těchto dnech. Od 3. dubna do 6. srpna zde bude doprava převedena pouze do dvou jízdných pruhů. Veškeré stavební práce by pak měly být hotovy do konce října 2017. Rekonstrukce této důležité spojnice mezi centrem města a největším zlínským sídlištěm Jižní Svahy bude celkově stát 53,5 milionu korun.

Oprava nadjezdu ve Vsetíně bude započata 3. dubna a potrvá dva roky. Nadjezd je součástí jedné z hlavních silnic, která přivádí silniční dopravu ze silnice I/69 (od Zlína) směrem do města. Rekonstrukce bude probíhat za částečné uzavírky a vyžádá si také několik výluk na železniční trati. Náklady na její realizaci dosáhnou 91,8 milionu korun.

Zpracoval: Jan Vandík

27. 3. 2017