Na mezinárodním workshopu Střediska rané péče EDUCO Zlín přednášeli také rodiče dětí se zdravotním postižením

7. 5. 2019

Na mezinárodním workshopu Střediska rané péče EDUCO Zlín přednášeli také rodiče dětí se zdravotním postižením

ZLÍN - Na téma mezioborové spolupráce odborníků z resortu sociálních služeb, zdravotnictví a školství uspořádalo Středisko rané péče EDUCO Zlín dubnový mezinárodní workshop s názvem „Na společné cestě“. Hlavním tématem bylo nastavení podpory rodinám s dětmi se zdravotním postižením. Uskutečnily se diskuze mezi odborníky ze tří rezortů sociálních služeb, zdravotnictví a školství. Přítomna byla i radní Zlínského kraje Michaela Blahová a odborní pracovníci krajského úřadu, Statutárního města Zlín, Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého v Olomouci. Sjeli se odborníci z České republiky, Velké Británie i z Chorvatska.

V roli přednášejících byli samotní rodiče dětí se zdravotním postižením. Hovořili o zátěži, která s péčí o děti souvisí. „Mám málo času na to být jen matkou svého dítěte. Neustále jezdím mezi jednotlivými odborníky a kvůli nepropojenému systému jsem v roli toho, kdo předává odborníkům informace, kterým ani já sama někdy nerozumím. Je to velmi stresující. Až při setkání Týmu okolo dítěte se mi trochu ulevilo, protože si jednotliví odborníci sdělili informace mezi sebou a já jsem mohla zůstat ´jen´ rodičem. Je mi líto, že tady tato metoda nebyla dřív,“ uvedla maminka malého Matyáška, která již prošla metodou Tým okolo dítěte.

A právě nutnost meziresortní spolupráce podtrhla také radní Zlínského kraje Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor: „Současný systém, kdy rodiče s postiženým dítětem obtížně získávají pomoc a potřebné informace na více úřadech, které spolu nejsou propojené, zvyšuje už tak velkou zátěž při péči o dítě s postižením. Rodiče by určitě uvítali jedno místo, např. tzv. centrum provázení, kde se mohou potkat s odborníky napříč resorty a obdržet komplexní pomoc. Pro všechny pomáhající profese je nezbytné, aby současně pracovali s oběma rodiči, jak s matkou, tak i s otcem dítěte. Nesmí se zapomínat ani na sourozence a případné další členy rodiny, kteří se mohou do péče zapojit, i na využití sociálních služeb typu péče – např. denních stacionářů a odlehčovacích služeb, pro odlehčení v péči, řekla radní Michaela Blahová.

Pozitivně se k workshopu a metodě vyjádřili přítomní odborníci. „Přednášky pro mě byly velkým přínosem. Děkuji za možnost účastnit se workshopu o metodě Tým okolo dítěte,“ sdělila Dana Štěrbová, vedoucí rané péče v Diakonii ČCE.

K projektu se vyjádřila také ředitelka Střediska rané péče EDUCO Zlín, Dagmar Machová. „Připravujeme další setkání Týmů okolo dítěte pro rodiny, které jsou v péči EDUCA. Velmi nás těší, že o mezioborovou spolupráci projevují zájem také odborníci ze zdravotnictví a školství. V našich týmech se již dva roky nacházejí kromě poradců rané péče také neurologové, pediatři, logopedi, psychologové, speciální pedagogové, asistenti a učitelé z mateřských škol. Díky mezioborovému složení týmů můžeme poskytnout rodinám s dětmi s handicapem maximální podporu.“

Středisko rané péče EDUCO Zlín z. s. poskytuje péči rodinám s dětmi se zdravotním postižením (od narození do 7 let věku dítěte) již 14 let. Jedná se o terénní sociální službu, která je pro rodiny a jejich děti zdarma. EDUCO poskytuje v současné době odbornou podporu 110 rodinám ve Zlínském kraji. Svou pozornost věnuje dětem s autismem, s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením nebo dětem předčasně narozeným.

 

Více o EDUCU naleznete na www.ranapecezlin.cz.

 

Zpracováno s využitím tiskové zprávy EDECO, kontakt: Šárka Štěpáníková

 

7. 5. 2019

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

-mg-0541-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0505-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0512-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0516-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0519-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0521-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0525-foto-jiri-balat.jpg
-mg-0528-foto-jiri-balat.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

ÚŘEDNÍ HODINY ZRUŠENY

Provoz podatelny

  • Pondělí 8:00 - 11:00
  • Středa 8:00 - 11:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap