Na krajském úřadě se opět sešla pracovní skupina pro řešení afrického moru prasat

  17.5.2018
Na krajském úřadě se opět sešla pracovní skupina pro řešení afrického moru prasat

ZLÍNSKÝ KRAJ – Pravidelné jednání pracovní skupiny pro řešení nákazy afrického moru prasat (AMP) se ve středu 16. května opět uskutečnilo na krajském úřadě. Svolala jej radní Zlínského kraje pro zemědělství a životní prostředí Margita Balaštíková. Pracovní skupina je složena ze zástupců Státní veterinární správy, Ministerstva zemědělství, Svazu chovatelů prasat, Lesů České republiky, Agrární komory Zlínského kraje a pracovníků Odboru životního prostředí a zemědělství i krizového řízení krajského úřadu. K jednání byli přizváni uživatelé honiteb a zástupce chovatelů prasat v okrese Zlín.

„Na zasedání pracovní skupiny se jednalo především o kontrolu plnění jednotlivých úkolů, které vyplynuly z předchozích jednání, tedy např. o náhradách škod pro chovatele prasat, kdy Ministerstvo zemědělství musí vést složitá jednání na úrovni Evropské komise, aby vůbec mohlo k výplatě náhrad dojít. Tady se ukazuje, že přílišná svázanost s Evropskou unií není pro řešení krizové situace vhodná. Vyhodnocení situace v Evropě prokázala, že ohrožujícím faktorem pro přenos AMP je jednoznačně člověk. A to je také důvod, proč pracovní skupina dospěla k závěru, že zatím nebude uvolněn požadavek na volný pohyb osob v území výskytu AMP pro příští dva měsíce,“ uvedla radní Margita Balaštíková

Jak na jednání zaznělo, od letošního února do 16. května bylo nalezeno 151 kusů uhynulých divokých prasat (z toho v okrese Zlín 111 kusů), z nichž pozitivních bylo 21 kusů. Všechny tyto pozitivní případy byly zjištěny ve vysoce rizikové oblasti a pouze 4 z nich byly vně ohradníků. Poslední pozitivní kusy byly nalezeny v katastru obce Kostelec u Zlína, jednalo se o úhyn starý cca 5 až 6 měsíců. Na základě vydaného mimořádného veterinárního opatření byla v období od letošního 22. března do 21. dubna v zamořené oblasti nařízena a provedena prohlídka honebních pozemků s cílem nálezu uhynulých divokých prasat. V 56 honitbách bylo dohledáno 56 kusů uhynulé zvěře (starší úhyny), pozitivních bylo 10 z nich.

„Na jednání se dále diskutovala i otázka, která rezonuje také v ostatních zemích, kde byl prokázán AMP, a to že poznatky z praxe nejsou implementovány do nařízení, zákonů či veterinárních opatření, nebo se tak děje příliš pozdě. Členové se shodli na tom, že spolupráce všech zúčastněných musí být úzce provázána a jednotlivá použitá opatření a rozhodnutí se musí nekompromisně vyhodnocovat, což bude také jeden z hlavních bodů příštího jednání pracovní skupiny,“ doplnila Margita Balaštíková.

Zpracoval: Jan Vandík

17. 5. 2018

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

 

img-4801.jpg
img-4814.jpg
img-4815.jpg
img-4818.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.