Na krajském úřadě se jednalo o modernizaci železničních tratí v regionu

23.6.2017
Na krajském úřadě se jednalo o modernizaci železničních tratí v regionu

ZLÍNSKÝ KRAJ – Jednání u kulatého stolu za účasti zástupců Českých drah, Správy železniční dopravní cesty a Zlínského kraje se ve čtvrtek 22. června uskutečnilo v krajském sídle. Zlínský kraj na jednání reprezentoval náměstek hejtmana Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy, společně se zástupci odboru dopravy krajského úřadu a společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje. Jako hlavní byla pro jednání nastolena témata, která kraj aktuálně považuje v železniční dopravě za nejdůležitější. Jsou jimi modernizace trati mezi Otrokovicemi a Vizovicemi, trati č. 280 vedoucí z Hranic na Moravě přes území Zlínského kraje ke slovenským hranicím a také rozvoj sítě hlavních železničních tratí na Slovácku.

„Co se týká dlouho očekávané modernizace trati Otrokovice – Zlín – Vizovice, zazněla ze strany zástupců Správy železniční dopravní cesty důležitá informace o tom, že v současné době je již hotova dokumentace pro územní řízení a čeká se na posouzení stavby z hlediska vlivů na životní prostředí, tedy tzv. proces EIA," informoval Pavel Botek.

V této souvislosti se mluvilo také o tom, že Ministerstvo dopravy se nyní zabývá jejími celkovými náklady, které byly oproti původním předpokladům navýšeny na 12 miliard korun. Podle zástupců Správy železniční dopravní cesty, která je investorem stavby, je důvodem její technická náročnost (protihlukové stěny, mimoúrovňová křížení, tunel atd.). „Tyto důvody považujeme za zcela objektivní a budeme při komunikaci s ministerstvem trvat na realizaci této stavby v navržené variantě, neboť se z našeho pohledu jedná o akci zcela zásadního významu, která přinese nejen zvýšení traťové rychlosti a přepravní kapacity, ale také zlepšení komfortu pro cestující, zkrácení jízdních dob a snížení emisí i hlučnosti, " řekl Pavel Botek.

Mnohem dále je proces modernizace železniční trati č. 280, kde byla dokončena studie proveditelnosti a v současnosti se zde již například připravuje projektová dokumentace pro získání stavebního povolení na modernizaci osmikilometrového úseku mezi Valašským Meziříčím a Hustopečemi nad Bečvou, po jejímž dokončení zde bude moci být zvýšena traťová rychlost až na 160 km/h. Kromě vylepšení samotné železnice by se měli cestující dočkat i nových dopravních terminálů ve Valašském Meziříčí a Vsetíně, které umožní snazší přestup mezi vlaky a autobusy.

Modernizaci důležitých železničních tratí na Slovácku musí podle Pavla Botka kraj podpořit zejména tím, že zpracuje aktuální Plán dopravní obslužnosti, který pro toto území bude definovat možnosti jeho dalšího dopravního rozvoje (zavedení integrovaného dopravního systému atd.).

Zpracoval: Jan Vandík

23. 6. 2017