Na hrad Malenovice o prázdninách i po nich

23. 8. 2019

Hrad Malenovice nabízí během návštěvnické sezóny řadu důvodů k návštěvě. Kromě prohlídkových tras jsou to doplňkové výstavy a expozice, z nichž návštěvníci nejvíc oceňují tu zoologickou s názvem Zvířata na Zemi a člověk.

 

Sobota 24. srpna. nabídne ale příležitost k netradičnímu zážitku. Letos už druhá noční prohlídka hradu nabídne příležitost projít si hrad od 20. do 23. hodiny individuálně, a to v jedinečné atmosféře s programem, v němž se objeví šerm, hudba, tanec a ohňová show v předhradí.

 

Na počátek školního roku, sobotu 7. září, připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy na hradě Stará řemesla na hradě. Divácky přitažlivou akcí, na níž ožijí zapomenuté rukodělné techniky, se muzeum rozhodlo navázat na loňský úspěšný první ročník. Návštěvníci se mohou během celé soboty od 10 do 18 hodin seznámit se starými technologiemi, vidět originály dobových předmětů, vyslechnout si zajímavé výklady odborníků nebo vyzkoušet některé z řemeslných technik v tvořivých dílnách.

 

Jedinečnou příležitostí bude sledování experimentální tavby železa v rekonstrukci pece z 11. století a možnost prohlédnout si železné artefakty z muzejních sbírek s doprovodným komentářem archeoložky Jany Langové. Výrobu železných předmětů osvětlí také ukázky práce mistra kováře a dráteníka.

„Další živou ukázkou bude pečení tradičního kvasového chleba v rekonstrukci středověké chlebové pece,“ uvedla jedna z organizátorek akce Petra Hanáková. To, že cesta k voňavému bochníku nebyla pro naše předky jednoduchá, přiblíží na hájence v expozici Dřevo, proutí sláma etnografka Alena Prudká. Návštěvníci se zde seznámí nejen s  pomůckami potřebnými k přípravě chleba, ale i dalším nářadím, nástroji a nádobami ze dřeva, proutí a slámy.

 

O ukázku textilních technik obohatí program středověká krejčovská dílna Martiny Hřibové. V oblíbených dílničkách si budou moci především malí návštěvníci některé textilní a drátenické techniky také vyzkoušet. Muzejní pedagogové opět připraví i pracovní sešitky, které dětem zábavnou a hravou formou řemesla přiblíží.

 

Po dobu konání akce budou zpřístupněny prostory malenovického hradu. Součástí hradní prohlídkové trasy je i expozice Řemesla ve starých  Malenovicích, která představuje například téměř zapomenuté špičkařství, perleťářství apod.

Pro návštěvníky budou připraveny také stánky s občerstvením, řemeslnými výrobky a muzejními publikacemi.

img-1864.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Bezplatné infolinky s on-line přepisem

Informace k onemocnění COVID-19 Telefon krajského úřadu

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap