Muzikant Jiří Pavlica osobností Zlínského kraje za rok 2011

4.5.2012
Muzikant Jiří Pavlica osobností Zlínského kraje za rok 2011

KROMĚŘÍŽ – Hudebník, skladatel a vedoucí souboru Hradišťan Jiří Pavlica byl ve čtvrtek večer vyhlášen osobností Zlínského kraje za rok 2011. Stalo se tak ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži při slavnostním večeru, který organizačně zajišťuje agentura Jiřího Králíka. Ta je také pořadatelem ankety, a to již od roku 2006. Protože se Jiří Pavlica nemohl zúčastnit osobně, cenu za něj převzala jeho manželka s dětmi.

Do reprezentačních historických prostor kroměřížské rezidence byly pozvány nominované osobnosti a také nejvyšší představitelé Zlínského kraje. Do první řady zasedli hejtman Stanislav Mišák, statutární náměstek Libor Lukáš, radní Milena Kovaříková, Taťána Nersesjan a Josef Slovák. Nechyběli ani krajští zastupitelé, starostka města Kroměříže, zástupci významných firem a další hosté.

„Občany, jejichž význam, čin nebo postavení přesahuje regionální úroveň, mohou do soutěže přihlásit členové krajského zastupitelstva, poslanci a senátoři za Zlínský kraj, zástupci měst a obcí, novináři i vítězové ankety z minulých let. Tito navrhovatelé letos sestavili seznam čítající celkem dvaceti čtyř jmen a potom jednotlivým kandidátům přidělovali body. Po jejich sečtení vzešel vítěz,“ sdělil princip soutěže Jiří Králík.

Hejtman Stanislav Mišák vyzdvihl záměr pořádající agentury „objevovat“ v kraji úctyhodné osobnosti ze všech oborů lidské činnosti, kterých je určitě mnohem víc, než obsáhnou nominace v této anketě. Každopádně je to podle něj pozitivní iniciativa, jak si všímat lidí kolem sebe a vážit si toho, co umí a co dělají.

V první desítce nejvíce „bodovaných“ osobností – bez stanovení pořadí – figurují kromě Jiřího Pavlici také:

• Vladimír Maděra - nejstarší žijící veterán výsadkových vojsk ve Zlínském kraji, autor rozsáhlého díla o působnosti čs. jednotek ve II. svět. válce, nositel 48 státních a vojenských vyznamenání, oceněn i anglickou vládou.
  • Jiří Bakala – lékař, který celá desetiletí pracoval v Krajské nemocnici T. Bati a zpracoval její historii. Je předsedou krajského spolku lékařů a držitelem nejvyššího kardiologického vyznamenání Libeňského medaile za přínos pro rozvoj nukleární kardiologie v ČR.
  • Zdeňka Wasserbauerová – členka Sdružení Šance – sdružení rodičů a přátel hematologicky a onkologicky nemocných dětí, o.s., Nadace pro transplantaci kostní dřeně; nejvíce úsilí věnuje rozšiřování Českého registru dárců kostní dřeně.
  • Jiljí Hartinger – malíř krajinář, který se zaměřuje na Valašsko, v současnosti hlavně na jeho tradice; v jeho díle se projevuje hlavně meditativní rozměr a abstrakce.
  • Jiří Gatěk – přednosta chirurgického oddělení Nemocnice Atlas, výzkumná činnost v oblasti chirurgie, dlouhodobě vysoká úroveň práce na oddělení, výchova mladých lékařů.
  • Helena Grossmannová – zkušená lékařka, expertka na komplikované porody, předporodní a nastávající péči. Obětavá celoživotní práce pro Krajskou nemocnici T. Bati a.s. a Centrum reprodukční medicíny ve Zlíně.
  • Karel Košárek – klavírní virtuos, zakladatel festivalu MUSICA HOLEŠOV, aktivní spolupráce s Filharmonií B. Martinů ve Zlíně, vítěz mnoha hudebních soutěží, reprezentuje Zlínský kraj v Evropě a v celém světě.
  • Miroslav Lukšík – generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín, a.s., prezident Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje, aktivní zapojení do kultury a obecně prospěšných aktivit.
  • Alois Samohýl – in memoriam – jedna z nejvýraznějších osobností v podnikatelské sféře, aktivně se zapojil do veřejného života, přispěl k rozvoji Škoda Auto, Barum Rally a učňovského školství.

Zpracovala: Helena Mráčková

4. 5. 2012

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje