Muzeum zve na výstavu valašských odrůd ovoce

8. 11. 2021

Velký úspěch sklízí výstava o historii sušení ovoce na Valašsku s názvem Někdo to rád sušené, jež je od poloviny září  k vidění v Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Od čtvrtku 11. do neděle 14. listopadu v rámci ní proběhne výstava krajových odrůd ovoce. Její součástí bude křest nové muzejní knihy Sušárny ovoce: Živé dědictví (nejen) Horního Vsacka a přednáška předního českého odborníka Radoslava Vlka.

Výstava Někdo to rád sušené potrvá až do konce ledna 2022. Muzeum k ní nabízí lektorské programy pro školy i komentované prohlídky. V listopadu proběhne i čtyřdenní výstava, na které si budete moci prohlédnout desítky tradičních i novošlechtěných odrůd ovoce pěstovaných na Valašsku. „Ovoce nám poskytlo Národní muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm, členové Českého zahrádkářského svazu Vsetín, ČSOP Bílé Karpaty a pan Vala z Horní Bečvy. Tímto bych jim chtěl všem poděkovat,“ vzkázal ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Součástí výstavy budou dvě doprovodné akce. Ve čtvrtek 11. listopadu od 17 hodin proběhne v Mramorovém sále zámku křest nové knihy Sušarny ovoce: Živé dědictví (nejen) Horního Vsacka. Recenzovaná monografie shrnuje dlouholetý výzkum Muzea regionu Valašsko, jenž se zabýval existencí, mapováním i současným využitím roubených sušáren ovoce. „V rámci slavnostního křtu se uskuteční i komentovaná prohlídka výstavy Někdo to rád sušené. Vystoupí také Soubor valašských písní a tanců Malá Jasénka. Vstup na akci je zdarma,“ doplnila kurátorka výstavy Ivana Spitzer Ostřanská. Poslední den výstavy, v neděli 14. listopadu, proběhne od 14 hodin přednáška předního českého odborníka na tradiční krajové odrůdy ovoce, Radoslava Vlka z Mendelovy univerzity Brno.

Na výstavu a její doprovodné akce pozvala i Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství Zlínského kraje, který je zřizovatelem muzea. „Je skvělé, že muzeum připomíná současným generacím tento trochu pozapomenutý odkaz našich předků. Pěvně věřím, že si cestu na zámek najde spousta návštěvníků z řad laické i odborné veřejnosti. Určitě to bude stát za to,“ uvedla Fišerová.

Akce a výstavy muzea se řídí platnými epidemiologickými nařízeními. Další podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku @muzeumregionuvalassko.

 

Foto – Součástí křtu nové muzejní knihy Sušarny ovoce: Živé dědictví (nejen) Horního Vsacka bude i komentovaná prohlídka výstavy Někdo to rád sušené.Foto Jiří Koňařík – MRV

 

 

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

 

tz---muzeum-zve-na-vystavu-valasskych-odrud-ovoce-1.jpg
tz---muzeum-zve-na-vystavu-valasskych-odrud-ovoce-2.jpg
tz---muzeum-zve-na-vystavu-valasskych-odrud-ovoce.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap