Muzeum stále aktivní

13. 4. 2020

Veřejnost se domnívá, že uzavřením muzeí nastaly jejich zaměstnancům pověstné „dva roky prázdnin“. Asi by bylo velkým překvapením sledovat činorodý ruch, který se odehrává za uzavřenými branami zlínského muzea.

Podobně jako další kulturní instituce musí i Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně od poloviny března čelit naprosto neznámé situaci, nucenému uzavření v důsledku vládních opatření souvisejících s koronavirovou nákazou. Zavřely se stávající expozice i krátkodobé výstavy ve všech objektech, hrad Malenovice ještě ani nezahájil letošní sezónu.

„Posláním muzea není jen připravovat výstavy, to je jen ta nejvíce viditelná část naší práce,“ říká Mgr. Pavel Hrubec, ředitel muzea. „Kurátoři sbírek ale musejí také své sbírky nějak rozšiřovat o nové předměty, musejí je evidovat, zajistit dokumentaci a popisy tak, aby sbírky spolehlivě sloužily i dalším generacím. Sbírkové předměty pak ošetřují muzejní konzervátoři a restaurátoři, vše je třeba řádně uložit, popsat, případně zdigitalizovat. A teprve po této fázi nastává vědecká práce odborných pracovníků, příprava scénářů nadcházejících výstav a předmětů do nich.“

Aby muzeum nepřerušilo svou roli vzdělávací a kulturní instituce, nabízí na svých webových a facebookových stránkách řadu zajímavostí a informací z jednotlivých oddělení, expozic, výstav a sbírek. Návštěvníci tak díky moderním technologiím nepřijdou tak úplně ani o výstavu Příběh železa, ani o povídání o velikonočních lidových tradicích, dostávají se k nim recepty na zpracování jarních bylinek, i recepty na velikonoční cukroví.

Muzeum luhačovického Zálesí přináší na facebooku historické fotografie Luhačovic a jejich okolí, které díky digitálnímu kolorování získávají nový kabát a těší se zájmu veřejnosti. Prostřednictvím facebooku také muzeum zveřejňuje sérii citátů Tomáše Bati jako pozvánku do expozice Princip Baťa na dny, kdy se bude moci muzeum otevřít veřejnosti. Ostatně přípravné práce na dalších projektech a výstavách pokračují, muzejníci i nadále doufají, že se všechny uskuteční podle plánu.

 

Pro více informací: www.muzeum-zlin.cz; www.facebook.com/muzeumzlin/; www.facebook.com/muzeumluhacovice

 

Případně kdykoli telefonicky.

 

Ing. Silvie Lečíková

vedoucí obchodního oddělení

silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz

734 769 971, 774 374 397

100-8982.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Bezplatné infolinky s on-line přepisem

Informace k onemocnění COVID-19 Telefon krajského úřadu

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap