Muzeum připomíná Michaela Thoneta

8. 3. 2021

Tvůrce nejslavnější židle světa a majitele zámku Vsetín.
Narodil se sice v Německu a zemřel ve Vídni, přesto se on a jeho rodina dokázali nesmazatelně zapsat do historie našeho regionu. Řeč je o zakladateli světoznámé nábytkářské firmy a tvůrci nejslavnější židle všech dob Michaelu Thonetovi, který vyráběl svůj ohýbaný nábytek i na Vsetíně, Halenkově či v Bystřici pod Hostýnem. Ve středu 3. března uplynulo 150 let od jeho úmrtí, a tak si pojďme spolu s Muzeem regionu Valašsko připomenout jeho životní příběh i stopu, kterou zanechal na Valašsku. Další podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz.

Michael Thonet se narodil 2. července 1796 v západoněmeckém Boppardu nad Rýnem. Vyučil se stolařem a v pětadvaceti letech si v rodném městě založil malou nábytkářskou dílnu, která díky zdokonalení známého postupu ohýbání vrstveného dřeva brzy expandovala za hranice regionu a posléze i země. K důležitým milníkům patřil přesun výroby do Vídně v roce 1849, kde se dokázal i přes problémy uchytit a spolu se syny rozjet masovou výrobu lehkého, originálně tvarovaného a cenově dostupného nábytku, se kterým v následných desetiletích dobyl celý svět.

Potřeba dostatku kvalitního bukového dřeva a levné pracovní síly Thonety v roce 1868 zavála i k nám na Valašsko. Nejprve si pronajali parní pilu v Halenkově, jejíž provoz byl za dohledu samotného „otce zakladatele“ rozšířen i na ohýbárnu dřeva, leštírnu a rašplovnu. O dva roky později firma rozjela i pobočku na Vsetíně, kde si pronajala část panského dvora na pravém břehu Bečvy za pivovarem, díky k čemuž se zařadila mezi největší zaměstnavatele v regionu. Michael Thonet zemřel 3. března 1871 ve Vídni, jeho firma i rodina ale na Valašsku působila ještě několik desetiletí. „V roce 1892 se Thoneti stali i majiteli vsetínského velkostatku, jehož součástí byl také zámek, ve kterém dnes sídlí Muzeum regionu Valašsko. Tyto majetky Thonetům patřily do roku 1938, kdy je nakrátko získala do svého vlastnictví rodina Baťů, jež byla posledním soukromým majitelem zámku,“ doplnil historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň.

Více o firmě Thonetů a jejich působení na Vsetínsku se můžete dozvědět ve stále expozici Živá paměť regionu na zámku Vsetín. Tedy až poté, co skončí koronavirová uzávěra a Muzeum regionu Valašsko bude moci otevřít brány veřejnosti. Do té doby si můžete na stránkách www.muzeumvalassko.cz prohlédnout virtuální výstavu TOP 10 mezi židlemi z ohýbaného dřeva nebo si objednat muzejní publikaci Fenomén ohýbaného nábytku.

 

Fota:
1 – Michael Thonet (2. července 1796 – 3. března 1871).
2 – Takto vypadal v době své největší slávy Thonetova továrna na Halenkově.
3 – Muzeum regionu Valašsko věnovalo připomínce rodiny Thonetů a jejímu působení na Vsetínsku část stálé expozice na zámku Vsetín. Teď ji si ji vzhledem k epidemiologickým opařením prohlédnout nemůžete, zajímavou alternativou je ale virtuální výstava na stránkách www.muzeumvalassko.cz.

 

Jiří Koňařík

Propagační pracovník

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

 

Muzeum regionu Valašsko

www.muzeumvalassko.cz

Facebook / Instagram @muzeumregionuvalassko

tz---muzeum-pripomina-michaela-thoneta-1.jpg
tz---muzeum-pripomina-michaela-thoneta-2.jpg
tz---muzeum-pripomina-michaela-thoneta-3.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap