Muzeum je členem Národní genetické banky

  7.10.2022
Muzeum je členem Národní genetické banky

Odborníci z Muzea regionu Valašsko (MRV) jsou zapojeni do řady prestižních projektů napříč obory lidského vědění. Jedním z nich je i Národní genetická banka živočichů, která uchovává genomický materiál z nalezených mrtvých zvířat. Ten pak pomáhá třeba i při určování výskytu původu vzácných druhů, jak tomu bylo v letošním případu vlka sraženého na čtyřproudovce u obce Ratiboř.

Národní genetická banka živočichů (NGBŽ) je tvořena sítí institucí, které odebírají a následně uchovávají genomické vzorky živočichů. Údaje o nich jsou shromažďovány v tuzemských i mezinárodních databázích, kde jsou k dispozici pro potřeby aktuálního i pozdějšího výzkumu.

MRV podepsalo Memorandum o spolupráci v rámci NGBŽ na jaře roku 2019. „V souvislosti s tím jsme získali i povolení ke sběru chráněných organismů od Zlínského a Moravskoslezského kraje, včetně území CHKO Beskydy a Bílé Karpaty,“ uvedl zoolog muzea Zdeněk Tyller (na snímku). K ukládání vzorků používá tzv. biorepozitorium, což je v tomto případě mrazicí box, který je umístěn v nově zrekonstruovaném zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. „Odebíráme vzorky především z mrtvých obratlovců, často sražených na vozovce. Jedna zkumavka s materiálem zůstává u nás jako součást muzejní sbírky, druhá je odeslána do genetické banky Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR pro uchovávání v hlubokomrazícím boxu s teplotou -80 stupňů Celsia,“ sdělil Tyller s tím, že v evidenci muzea se momentálně nachází vzorky 87 živočichů, z nichž 15 je zvláště chráněných druhů. Možné využití uložených genomických vzorků v praxi se ukázalo například v případě vlka, který byl letos sražen na čtyřproudovce u obce Ratiboř. Jeho pitva a následná analýza ukázaly silnou příbuzenskou vazbu s genetickým materiálem, který pocházel ze vzorku trusu z Malé Fatry. „Lze tedy předpokládat, že v tomto případě tento přísně chráněný jedinec přišel ze Slovenska,“ vysvětlil Tyller.

Ve sběrném území MRV se nacházejí i druhy živočichů, na které moc často nenarazíte a odborníky proto hodně zajímají. Patří mezi ně například plch lesní, myšivka horská, bělozubky nebo rejsek horský. A v tomto případě by mohla pomoci i veřejnost. „Nejde o žádnou cílenou výzvu k lovu, ale s přicházejícím podzimem se do chalup stahují hladovci a občas skončí v pastech, které na ně lidé líčí. Ptáci zase poměrně často hynou po nárazu do oken budov,“ vysvětlil Tyller. Mrtvého obratlovce v případě nálezu stačí vyfotit a snímek poslat i se stručnými informacemi prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp (tel. 775 284 222) nebo na e-mail tyller@muzeumvalassko.cz. „Pokud by se jednalo o živočicha, o kterého bychom měli zájem, domluvili bychom se na předání. Za jakoukoliv informaci a spolupráci budeme velmi rádi,“ vzkázal Zdeněk Tyller.

 

 

Jiří Koňařík, autor zprávy

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

www.muzeumvalassko.cz | @muzeumregionuvalassko

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky