Muzejníci Zlínského kraje debatovali s radní Fišerovou a ministrem kultury Zaorálkem

10.9.2021

Ve čtvrtek 9. září proběhlo v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín řádné zasedání Zlínské krajské sekce asociace muzeí a galerií (AMG).

Jednání proběhlo za přítomnosti významných hostů: ministra kultury Lubomíra Zaorálka, radní Zlínského kraje za oblast školství a kultury Zuzany Fišerové, předsedkyně AMG ČR Ireny Chovančíkové, člena předsednictva českého výboru ICOM Jiřího Střechy, místostarostky města Valašské Meziříčí Yvony Wojaczkové, místostarosty města Vsetín Pavla Bartoně a dalších hostů z řad odborné i laické veřejnosti.

V průběhu jednání ministr kultury debatoval s členy asociace a odpovídal na jejich dotazy. „Řešila se připravovaná koncepce rozvoje muzejnictví a nového zákona o muzeích, dotační politika, financování vědy a výzkumu, postavení a problémy muzejní edukace. Rovněž se diskutovalo o problematice budoucího směřování muzeí a řešily se otázky definice muzea. Zástupce českého výboru ICOM Jiří Střecha informoval o přípravě generální konference ICOM, která se uskuteční v Praze, ve druhé polovině roku 2022,“ přiblížil předseda Zlínské krajské sekce AMG a ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Záštitu nad zasedáním převzala krajská radní Zuzana Fišerová. „Velmi oceňuji průběh tohoto setkání. Představitelé muzeí a galerií Zlínského kraje si mohli s ministrem kultury osobně pohovořit o aktuálních muzejních tématech. Z mého pohledu to bylo velmi přínosné,“ řekla Zuzana Fišerová.

Další podrobnosti najdete na www.muzeumvalassko.cz.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko