Muzejníci zachraňují staré sušárny ovoce

24.11.2020
Muzejníci zachraňují staré sušárny ovoce

Ne každý se může pochlubit tím, že je mu práce zároveň koníčkem. Manželé Lukáš a Ivana Spitzerovi (na snímku) z Halenkova na Vsetínsku to štěstí mají. Povoláním historička a entomolog Muzea regionu Valašsko se ve volných chvílích věnují obnově tradiční valašské krajiny a mizejících dovedností našich předků. Společně vedou i projekt na záchranu starých roubených sušáren ovoce.

Spitzerovi se před šesti lety rozhodli přestěhovat na svůj pozemek v halenkovském údolí Lušová starou chátrající sušárnu, o kterou původní majitelé neměli zájem. Za pomoci zručných řemeslníků ji rozebrali a převezli ke své chalupě, kde ji znovu postavili, doplnili poškozené části a pak zprovoznili. V těžkých začátcích jim radou pomohl zkušený sušár pan Vilém ze Vsetína, dnes už suší ovoce sami, a přestože sami stále vidí rezervy, jde jim to skvěle.

Vzhledem k jejich profesím bylo jen otázkou času, kdy se jejich koníček překlopí i do aktivit pracovních, a tak záhy vznikl muzejní projekt na záchranu starých roubených sušáren. „Začali jsme mapovat sušárny v regionu, věnovat se jejich historii a rozšíření. Publikovali jsme také řadu článků, aktuálně připravujeme odborné studie a hlavně knihu o sušárnách ovoce a všem, co s nimi souvisí,“ nastínila Ivana Spitzer Ostřanská.

Přestože jejich sušárna dokáže najednou usušit půl tuny ovoce, o kvantitu manželům rozhodně nejde. „Množství usušeného ovoce je zatím opravdu minimální, a to i proto, že vlastní sady teprve vysazujeme. My se teď hlavně snažíme ovládnout tu technologii k dokonalosti našich pradědů, a to i z hlediska jejího zmuzejnění a uchování pro další generace,“ doplnil Lukáš Spitzer.

Tématu starých valašských sušáren bude věnována i samostatná výstava Muzea regionu Valašsko, která proběhne příští rok na zámku Vsetín. Odstartovat má v polovině září, tedy v době, kdy se bude u Spitzerů chystat vše potřebné k sušení nové sklizně ovoce. Další informace o jejich projektu se dozvíte v rozsáhlém rozhovoru na stránkách Muzea regionu Valašsko www.muzeumvalassko.cz.

Autor zprávy:

Jiří Koňařík, propagační pracovník

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

www.muzeumvalassko.cz

tz---manzele-spitzerovi-ozivuji-davnou-tradici-3.jpg

Úřední hodiny (včetně podatelny)

• Pondělí 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Úterý ---