Muzejní ŽAKO poprvé on-line

15. 1. 2021

S dalším on-line projektem přichází v těchto dnech Muzeum regionu Valašsko. Společně se Střední školou Kostka připravilo tradiční žákovskou konferenci ŽAKO, jež se tentokrát uskuteční kvůli koronaviru prostřednictvím internetu. Téma zní Co nového pobělohorského, zájemci se mohou hlásit do 20. ledna.

Muzeum a Kostka škola společně pořádají každý rok několik žákovských konferencí zaměřených na různé obory lidského vědění. Ta s názvem ŽAKO se věnuje historii a společenským vědám. Vzhledem k aktuálním přísným epidemiologickým opatřením se premiérově uskuteční on-line. Téma je inspirováno loňským výročním 400 let od bitvy na Bílé Hoře, která významně zasáhla i do dějin Valašska.

On-line konference probíhají průběžně od 11. do 22. ledna. „Zaměřujeme se na události, které se odehrály po roce 1620 až do dnešních dnů, ale například také na to, které artefakty, památky a důkazy těchto události se podařilo v našem muzeu uchovat. Účastníci konference se virtuálně projdou našim expozicemi i výstavami, budou vyhledávat informace na inspirativních a hravých stránkách muzea, zamyslí se nad účelem muzejních institucí a mnoho dalšího,“ přiblížil historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň.

Zájemci z řad žáků základních a středních škol se mohou průběžně hlásit prostřednictvím e-mailu jaroslavasevcikova@seznam.cz, a to až do 20. ledna. „Účastníci obdrží přístupové odkazy pro vstup do konference. Po jejím absolvování získá certifikát a ti nejlepší pak také ocenění,“ doplnila hlavní organizátorka akce Jaroslava Ševčíková ze Střední školy Kostka.

Další konference budou následovat během roku. „Na jaře chystáme něco z archeologie a nejspíš to proběhne také on-line. A určitě nepřijdete ani o oblíbené ŽABAKO, jež se zaměřuje na přírodovědná témata. Mělo by to být v květnu, tak snad už se budeme moci setkat osobně,“ dodala Ševčíková.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník

konarik@muzeumvalassko.cz,

tel. 571 411 690, 605 509 928