Možnosti spolupráce obcí, poskytovatelů sociálních služeb a zaměstnavatelů v procesu transformace

Obce

mohou napomoci průběhu procesu transformace v rámci jednotlivých regionů.

• Obce v rámci procesu plánování rozvoje sociálních služeb definují potřeby v oblasti plánování sítě sociálních služeb.
  • Obce se mohou podílet na vzniku pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením, např. se mohou podílet na podpoře vzniku a rozvoje chráněných dílen a programů podporovaného zaměstnávání.
  • Obce se mohou podílet na přístupu k dalším veřejným službám, na realizaci vzniku návazných služeb.

Poskytovatelé sociálních služeb

mohou v procesu plánování rozvoje sociálních služeb spolupracovat na rozvoji potřebných sociálních služeb, kterými jsou především:

• chráněné bydlení
  • podpora samostatného bydlení
  • sociálně terapeutické dílny
  • sociální rehabilitace

Rovněž se mohou podílet na rozvoji pracovních příležitostí lidí s postižením např. formou provozování chráněných dílen nebo programů podporovaného zaměstnávání.

Zaměstnavatelé

mohou napomoci průběhu procesu transformace a začleňování lidí s postižením do běžného života prostřednictvím:

• podpory vzniku pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením
  • zřízení chráněných dílen nebo formou programů podporovaného zaměstnávání.