Mosty ve Zlínském kraji získaly nejlepší známku hodnocení od roku 2001

22.2.2016

ZLÍNSKÝ KRAJ - Zlínskému kraji se dlouhodobě daří udržovat dobrý stav mostů na silnicích II. a III. třídy. Už čtvrtým rokem za sebou není v kraji při pravidelné diagnostice zjištěn ani jeden most v havarijním stavu. Průměrná „známka“ hodnocení stavu krajských mostů se od 1. ledna 2015 do 1. ledna 2016 mírně zlepšila z 3,35 na 3,32.

Ředitelství silnic Zlínského kraje už v těchto dnech převzalo od specializované firmy PavEx® Consulting, s. r. o., se sídlem v Brně výsledky pravidelného každoročního hodnocení stavu mostů na krajské silniční síti. Průměrná „známka“ pro všech 719 hodnocených mostů činila k 1. lednu letošního roku 3,32, což je nejlepší hodnocení za celou dobu existence ŘSZK (od r. 2001). Před rokem dostaly krajské mosty známku 3,35.

Technický stav mostů se hodnotí na sedmibodové stupnici: 1 - bezvadný stav, 2 - velmi dobrý stav, 3 - dobrý stav, 4 - uspokojivý stav, 5 - špatný stav, 6 - velmi špatný stav, 7 - havarijní stav. Ve Zlínském kraji se k 1. lednu 2016 nacházelo 107 mostů v bezvadném stavu (1) a žádný z mostů není ve stavu havarijním.

„Věnujeme mostům na krajské silniční síti trvalou pozornost a průběžnou stavební údržbou a investičními rekonstrukcemi nebo kompletními přestavbami dosahujeme toho, že jsou pro motoristy všechny mosty bezpečně průjezdné,“ uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

V loňském roce bylo z investičních prostředků ŘSZK, případně s využitím dotací z ROP nebo ze SFDI, rekonstruováno 9 mostů. Náklady na tyto rekonstrukce dosáhly celkové částky 68,318 milionu korun. Na stavební údržbu mostů (z provozních prostředků) bylo během roku 2015 vynaloženo dalších více než 6 milionů korun. Největší stavba nového mostu byla realizována v Kašavě na řece Dřevnici. Náklady zde dosáhly téměř 27 milionů korun. Další mosty byly rekonstruovány u Rokytnice, v Újezdě, Zlíně-Kostelci, Držkové, Boršicích u Blatnice, Záříčí, Březůvkách a u Bystřice pod Hostýnem.

„V roce 2016 plánuje ŘSZK zahájení rekonstrukcí dvou velkých mostních objektů – silničních nadjezdů ve Zlíně a ve Vsetíně s odhadovanými celkovými náklady blížícími se s největší pravděpodobností až ke 250 milionům korun. Obě tyto stavby budou dokončeny v roce 2017,“ řekl Jaroslav Kučera, radní Zlínského kraje odpovědný za dopravu.

22. 2. 2016

Kontakt:
Ředitelství silnic Zlínského kraje
E-mail: rszk@rszk.cz
Internetové stránky: www.rszk.cz

Renata Janečková
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

• podatelna@kr-zlinsky.cz

Odkazy

Právní poradna - linka 199  |  Bezkorupce ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje zlk.neziskovka.cz - neziskové organizace ve Zlínském kraji Průmyslová zóna Holešov Jednotné územní plány a územně analytické podklady Inovace - Inovační portál Zlínského kraje Technologické inovační centrum Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o. Zlínský kraj - Východní Morava Energetická agentura Poradenská aplikace pro žáky středních a základních škol Program rozvoje obcí – aplikace OBCEPRO