Mistři tradiční lidové výroby Zlínského kraje převzali ministerské ocenění

11.9.2018
Mistři tradiční lidové výroby Zlínského kraje převzali ministerské ocenění

ZLÍNSKÝ KRAJ - Dvě ženy a dva muži, kteří byli v minulých letech oceněni titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje, převzali v sobotu 8. září v Havlíčkově Brodě z rukou ministra kultury České republiky čestné ocenění „Nositel tradice lidových řemesel“. Těmito oceněnými jsou: Vladislava Hrubešová z Velkých Karlovic, která se zabývá výrobou valašských krojů, Jiří Hýža ze Zlína, který pokračuje v rodinné tradici výroby krojové obuvi, Lenka Macečková z Nového Hrozenkova, která mistrovsky ovládá textilní techniku síťování a Petr Mužík z Velkých Karlovic – výrobce perleťových spon.

„Srdečně blahopřeji všem, kdo převezmou toto ministerské ocenění, které potvrzuje kvalitu našich lidí, vyznamenaných již dříve na krajské úrovni titulem Mistr tradiční lidové výroby. Silné zastoupení Zlínského kraje v rámci celkového počtu držitelů celostátního uznání svědčí o tom, že jsou v našem regionu tradice opravdu živé a předávané z generace na generaci,“ řekl Miroslav Kašný, radní Zlínského kraje pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Jak informovala vedoucí krajského odboru kultury Romana Habartová, v současné době patří mezi držitele ministerského titulu, udělovaného od roku 2001, celkem 74 lidových řemeslníků z Čech, Moravy a Slezska, přičemž jedna třetina - 26 z nich - je právě ze Zlínského kraje, což je vzhledem k počtu 14 krajů vypovídající. V letošním roce jsou z celkového počtu pěti oceněných čtyři ze Zlínského kraje.

S udělením tohoto titulu je spojeno propůjčení ochranné známky Nositel tradice.

Ministerské ocenění v Havlíčkově Brodě pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska při zahájení Národních dnů evropského dědictví.

Na fotu zleva: Jiří Hýža, Lenka Macečková, Petr Mužík a Vladislava Hrubešová

Zpracovala: Helena Mráčková