Brožura Mistr tradiční rukodělné výroby ZK - ocenění 2022
29.6.2022
Již podesáté oceňoval Zlínský kraj dovednosti tvůrců, kteří zachovávají původní řemeslné postupy, pracují s přírodními materiály, pletivy, dřevem, textilem a jinými přírodninami a svým umem dokáží přetvářet výchozí surovinu v mistrovský řemeslný výrobek.
Území Zlínského kraje je jedinečné v mnoha ohledech. Mimo jiné také v tom, že se zde setkávají tři národopisné oblasti – rozmanité Slovácko, Valašsko i Haná. Zlínský kraj tak vyniká mj. vedle bohatství tradic s písněmi, tanci, hudbou a pestrostí krojů, také specifickou rukodělnou výrobou. Díky nadání a pracovitosti tvůrců přežívají původní rukodělné techniky do dnešních dnů a výrobky těchto řemeslníků díky výjimečnému zpracování, estetické i užitné hodnoty přispívají do bohatství národního kulturního dědictví.
Zlínský kraj přistoupil v roce 2011 k oceňování lidových tvůrců ve svém regionu a v návaznosti na celostátní ocenění Nositel tradice lidových řemesel, zřídil titul "Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje". Je formou veřejného uznání a podporou těm, kdo se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentovat a předat je dalším generacím.
Nositel titulu získá právo užívat zdarma na výrobku a propagačních materiálech označení (ochrannou známku) administrované Slováckým muzeem v Uherském Hradišti, příspěvkové organizace Zlínského kraje. V pravidlech schválených krajskou radou je také vymezeno, na jaké materiály a techniky se tradiční rukodělná výroba vztahuje. Je to například černá či glazovaná hrnčina, fajánse, kamnářství, foukané a tvarované sklo i malba na sklo, různé textilní techniky jako třeba tkaní na destičkách, výšivka, krajkářství, modrotisk, batika, šití krojů, výrobky z proutí, slámy, výroba kostěných, perleťových či rohovinových knoflíků a další.
Návrhy na udělování titulu mohou vždy od 1. října do 28. února následujícího kalendářního roku předkládat vědecké či odborné instituce, muzea, občanská sdružení i fyzické osoby působící v daném oboru, a to na adresu Centra péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje, které působí při Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.
V úterý 7. 6. 2022 se v barokních prostorách Reduty v Uherském Hradišti uskutečnilo jedenácté slavnostní udělení krajského titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“.
Oceněnými osobnostmi se v roce 2022 staly:
1. Pavel Hirka – práce s přírodními pletivy/košíkářství,
2. Jarmila Kraváčková – práce s textilními vlákny/výšivky,
3. Soňa Kölblová – práce s textiliemi/šití a zdobení tradičního lidového oděvu
Všichni nositelé titulu se ve svém oboru snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentují, ale především je předávají dalším generacím.
Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín