Mince a platidla

11.5.2021 - 30.10.2021
Zámek a park v Lešné
Muzeum regionu Valašsko, p. o.
http://www.muzeumvalassko.cz/akce-a-vystavy/mince-a-platidla

Peníze patří k průlomovým vynálezům lidstva, který umožnil rozvoj obchodu, řemesel, zemědělství i společnosti obecně. Dnes je to naprosto běžná věc, s níž se setkáváme každý den a možná si ani neuvědomujeme, jak zásadně ovlivňuje naše životy. Nahlédněte do její historie prostřednictvím výstavy Muzea regionu Valašsko nazvané Mince a platidla. Čeká vás spousta zajímavých exponátů, ale i netradiční pohled na peníze, jako neoddělitelnou součást našich dějin a moderní společnosti i specifický kulturní fenomén.

Návštěvníci výstavy například zjistí, že kromě zlata, stříbra a dnes používané oceli, byly peníze vyráběny například ze dřevěných dýh nebo odřezků kůže. Budou moci porovnat, za kolik by v dávné minulosti koupili na trhu husu nebo kopu vajec a dozví se i to, jak se během 20. a 21. století měnila kupní síla asi nejznámější české bankovky – stokoruny. Změny reálné finanční hodnoty jsou spojeny s pojmem inflace, které bude také věnována část výstavy. Zajímavým příkladem je cena chleba v meziválečném Německu, která vyšplhala na několik miliard marek.

Výstava je doplněna i o řadu interaktivit, jako středověká ražba mincí, poznávací kvíz či možnost nechat se zvěčnit, jako model pro bankovku v dobovém oděvu. Součástí je i lektorský program, který se zaměřuje na problematiku finanční gramotnosti u dětí.

Dokumenty ke stažení

.pdf p_v_mince_a_platidla_plakat_a2-tisk 2024,96 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap