Záměrem Zlínského kraje je využít potenciálu území Zlínského kraje pro rozvoj církevní turistiky a aktuálnost cyrilometodějského odkazu a vytvořit Evropskou kulturní stezku sv. Cyrila a Metoděje. Ideový záměr byl schválen Radou Zlínského kraje dne 25. 6. 2012 číslem usnesení 0572/R16/12, jehož cílem je využít odkazu Cyrila a Metoděje a vytvořit sít regionů, měst, vzdělávacích a výzkumných institucí, propojující historicky významná poutní místa a využívající společné kulturní dědictví pro zvýšení konkurenceschopnosti a atraktivnosti regionu. Cíl projektu, jak je definováno v ideovém záměru, bude naplňován prostřednictvím 5 oblastí vedoucích k certifikaci kulturní stezky v rámci programu "Kulturní stezky Rady Evropy". Jedním segmentem oblasti Kulturní cestovní ruch a udržitelný rozvoj kultury je fyzicky vybudovat poutní stezku, která povede z/do Velehradu (jako hlavního poutního centra kulturní stezky) na/z východ(u) a jih(u) Evropy.
Zapojení partneři jsou historicky spjatí s Velkou Moravou a s příchodem Cyrila a Metoděje, kteří působili a šířili křesťanskou víru v tomto území. Partneři mají potřebu budovat evropský kulturní prostor a přispět k zachování evropského kulturního dedictví, které je pro ně společné. Zápojené území bylo výrazně ovlivněno cyrilometodějsou misií a kulturou. Na území Moravy je v současné době vybudováno 138,15 km Cyrilometodějských poutních tras, které tvoří základ pro cyrilometodějské cesty, tj. Sv. Kopeček - Sv. Hostýn, Sv. Hostýn - Velehrad, Velehrad - Sv. Antonínek. Poutní stezka propojuje významná poutní místa na Moravě. Západní část Slovenka disponuje rovněž s významnými poutními místy a církevními památkami, které jsou častými cíli poutníků. Propojením těchto poutních míst a církevních památek na obou stranách hranice bude významně využit potenciál pro rozvoj církevní turistiky v zapojeném území.
Cílem mikroprojektu je využití cyrilometodějského odkazu při rozvoji církevní turistiky na území Zlínského, Jihomoravského a Trnavského kraje a vytvoření dlouhodobé přeshraniční spolupráce partnerů mikroprojektu na prodloužení stávající Cyrilometodějské poutní stezky vedoucí ze Sv. Kopečku přes Sv. Hostýn a Velehrad na Sv. Antonínek o další úsek, tj. Sv. Antonínek - Kopčany/Mikulčice – Gbely – Šaštín, včetně návrhu značení v terénu a identity stezky, při respektování principu rovného přístupu.
Výstupy:
Výsledek:
Podklad pro značení Cyriolometodějské poutní stezky na úseku Sv. Kopeček – Sv. Hostýn – Velehrad - Sv. Antonínek - Mikulčice/Mikulčice – Gbely - Šaštín.
Termín realizace: 1.5.2013 – 30.4.2014
Zdroje financování: OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013, Oblast podpory 1.6 Fond mikroprojektů
Finanční rámec: 588 tis. Kč, dotace EU 499 800 Kč (85%), podíl ZK 88 200 Kč
Partneři:město Gbely (SK), Masarykovo muzeum Hodonín
Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín