Mezinárodní festival cimbálu Valašské Meziříčí 2019

17. 5. 2019

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Již potřinácté se do Valašského Meziříčí sjedou nejlepší mladí cimbalisté Evropy k účasti na renomované soutěži ve hře na cimbál. Profesionální hráči a umělci z Japonska, USA, Islandu, Turecka, Rakouska či Maďarska vystoupí na večerních koncertech pro veřejnost. „Mezinárodní festival cimbálu se bude konat od 22. do 26. května v prostorách Kulturního zařízení, Muzejního a galerijního centra, M-klubu, na náměstí i v evangelickém kostele,“ uvedl ředitel festivalu Jaroslav Kneisl.

Cimbalfest, jak festival zkracuje svůj dlouhý název, se koná ve Valašském Meziříčí od roku 1995 každé dva roky. Základem festivalu je soutěž mladých talentů, kterých letos přijede přes 40 z několika evropských zemí, samozřejmě za významné účasti domácích hráčů. Laureáti soutěže vystoupí na slavnostním galakoncertu a pak se na festival často vracejí i jako profesionální umělci. Návštěvníci festivalu mohou slyšet cimbál i v mnoha dalších hudebních žánrech. „Zazní zde americké jazzové standardy v podání maďarského cimbalisty Jano Liszsta a jeho bandu. Gypsy swing zahraje skupina Django Jet a speciálně pro náš festival vznikl i projekt s názvem Rozhovory, který propojí hru na cimbál, sborový zpěv, mluvené slovo v nezvyklých kompozicích,“ prozradil J. Kneisl. Premiéru bude mít letos účast Japonska, odkud na Cimbalfest přiletí hned dva hráči na japonský strunný nástroj koto.

Ani letos nebude chybět oblíbená výuka hry na cimbál pod širým nebem, veřejnost bude na festival lákat přímo na náměstí program v rámci Dne s Českým rozhlasem Zlín. Opět se do programu Cimbalfestu zapojí i Charita Valašské Meziříčí a Diakonie Československé církve evangelické. „Na cimbál hrajeme pro radost a potěšení. Pokud přitom můžeme i nějak pomoci potřebným, děláme to rádi,“ uvedl ředitel Kneisl.

rakusanka-franziska-fleischanderl.jpg
cimbalfest-2019.jpg