Mezi oceněnými žáky byl mladý vědec, zručný řemeslník, nadaná umělkyně i zdravotní sestřička

10.6.2014

ZLÍNSKÝ KRAJ - Ve zlínské Baťově vile dnes byli dnes hejtmanem Zlínského kraje Stanislavem Mišákem, krajským radním pro oblast školství Petrem Navrátilem a dalšími představiteli Zlínského kraje oceněni žáci druhého stupně základních škol a středních škol, kteří dosáhli v období od dubna 2013 do dubna 2014 mimořádných úspěchů v mimoškolní činnosti.

Tablety, pamětní medaile a kytičky byly odměnou pro celkem šestnáct teenagerů, kteří dokázali uspět na nejvyšší úrovni celorepublikových soutěží nejrůznějšího oborového zaměření, případně o svých schopnostech a píli přesvědčili už i v mezinárodní konkurenci, anebo prostě „jen“ dělají něco, co není zcela obvyklé a co si zasluhuje pochvalu a uznání. Letos tuto akci Zlínský kraj v těsně předprázdninovém čase zorganizoval již po třinácté.

Mezi oceněnými byli například Jan Klvánek ze Střední průmyslové školy strojnické Vsetín, který si díky podpoře svých učitelů a vlastnímu vědeckému zápalu vytvořil 3D tiskárnu, na které „vymodeloval“ z rozehřátého plastu nejprve píšťalku a později i plastickou podobiznu dívky podle obrázku, svým zájmem o tuto moderní technologii dokázal motivovat i své spolužáky. Nebo Matěj Jalůvka ze Střední průmyslové školy stavební Valašské Meziříčí, který byl zase vyhodnocen jako nejtalentovanější učeň České republiky v oboru klempíř a získal Zlatou plaketu českých ručiček. Vedle těchto spíše technicky a prakticky založených chlapců se do řady oceněných postavila také éterická Kateřina Potocká z Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži, která získala v soutěži s mezinárodní účastí „Pro Bohemia“ cenu Absolutního vítěze ve hře na klavír. Příkladem pro ostatní vrstevníky, a zdaleka ne jen pro ně, může být Barbora Ráčková ze Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti, která se ve volném čase jako dobrovolník věnuje péči o dlouhodobě ležící pacienty, především seniory v různých odděleních nemocnice. „Těmto starým lidem chybí společnost, tak za nimi chodíme, hrajeme si s nimi hry, povídáme si nebo je doprovázíme na procházkách,“ přiblížila náplň svého ´koníčku´ pohledná Barbora.

Na základě výzvy zveřejněné Zlínským krajem byla k ocenění nominována řada žáků, z nichž pak odborná komise vybrala celkem šestnáct žáků, z toho dvanáct jednotlivců a jeden čtyřčlenný tým. Lze říci, že co oceněný chlapec či dívka, eventuálně (v jednom případě též kolektiv - Střední průmyslové školy polytechnické ve Zlíně), to příběh budící respekt.

Hejtman Stanislav Mišák vyzdvihl, že oceňovaní žáci už ve svém dorosteneckém věku vynikají natolik, že mohou být skvělým příkladem jak pro své spolužáky, tak i pro mnoho dospělých. „Neříkají si ´celebrity´, nemají potřebu strhávat na sebe pozornost, ale přesto si plným právem zaslouží, aby se o nich vědělo. Je velmi povzbudivé vidět, kolik je u mladých lidí zájmu nepromarnit čas, ale zodpovědně rozvíjet své nadání,“ vyjádřil se hejtman.

Radní pro oblast školství, mládeže a sportu Petr Navrátil mimo jiné poděkoval rodinám oceněných dívek a chlapců. Protože právě v rodinách, jak řekl, se vytvářejí podmínky pro to, k čemu jsou děti v životě vedeny a mohou-li uspět i takto výrazným způsobem, jako ti letos vyznamenaní.

Mezi gratulujícími byl také náměstek hejtmana pro zdravotnictví Lubomír Nečas, radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan či radní pro kulturu Ladislav Kryštof.

O důstojné zajištění slavnostního odpoledne v Baťově vile se postarali jak pracovníci Odboru školství, mládeže a sportu krajského úřadu, tak také krajem zřizované školy: občerstvení ve formě rautu připravili žáci Střední školy gastronomie a obchodu Zlín a doprovodný program si se ctí vzali za své mladí muzikanti ze Základní umělecké školy Zlín.

Seznam oceněných žáků:

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161

Fotografie č. 2 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 3 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 4 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 5 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 6 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 7 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 8 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 9 (foto: Ludvík Valouch)