Město Kunovice získalo titul Investičně atraktivní region pro rok 2017

14. 9. 2018

Jak mohou obce podpořit svůj hospodářský rozvoj? Proč je důležité strategicky plánovat? A jaký druh investic je vhodný pro danou oblast? O těchto tématech diskutovali představitelé pěti desítek českých měst a obcí a další odborníci na konferenci Potenciál místní ekonomiky. V pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) ji v pondělí 10. září 2018 uspořádala agentura CzechInvest. Ocenila zde zároveň zástupce regionů, které se o své investiční a podnikatelské prostředí starají nejlépe. Titul Investičně atraktivní region pro rok 2017 získalo město Kunovice.

„Česká ekonomika je dlouhodobě tažená zahraničními investicemi a podnikání v domácím vlastnictví stagnuje. Každá obec České republiky má přitom potenciál rozvíjet podnikání na svém území tak, aby to přinášelo užitek jak podnikatelům, tak všem jejím obyvatelům," říká Silvana Jirotková, generální ředitelka agentury CzechInvest.

Na tzv. pasportizaci obcí s rozšířenou působností, tedy jakési podrobné inventuře, která mapuje podmínky, možnosti a potřeby jejich podnikatelského prostředí, pracuje CzechInvest od začátku roku 2017. Sesbírané informace pak poslouží jako podklady pro strategické plánování dalšího rozvoje a zároveň pro lokalizaci firem, které zde najdou ty správné podmínky pro svůj rozvoj a zároveň obci přinesou největší užitek.

„Díky faktorům jako je geografická poloha, dopravní infrastruktura, průmyslová tradice, dostatek rozvojových ploch, umístění středních a vysokých škol, ale také sociálně ekonomickým faktorům a podobně, je každá z oblastí vhodná pro odlišný druh investic. Někde jsou vhodnější podmínky pro zpracovatelský průmysl, jinde například pro služby a jinde zase pro výzkum a vývoj," upřesňuje cíl pasportizace Jirotková.

Na konferenci zároveň CzechInvest vyhlásil vítěze 2. ročníku soutěže Investičně atraktivní region. Stalo se jím město Kunovice, které již sedm let provozuje podnikatelský inkubátor a chystá jeho další rozšíření. „Pokud chceme udržet mladé lidi na venkově, tak jim musíme především dát práci, bydlení či příležitost začít své podnikání. Díky podnikatelskému inkubátoru se nám podařilo snížit odliv mladých lidí, přivedli jsme k nám řadu dalších podniků, přibývá nám obyvatel. Díky tomu se zvýšil i rozpočet a samozřejmě i atraktivita města samotného," vysvětluje starostka Kunovic Ivana Majíčková. Druhé místo soutěže obsadilo město Letohrad a třetí pak město Bystřice nad Pernštejnem.

czechinvest-potencial-mistni-ekonomiky-investicne-atraktivni-region-vite---.jpg
czechinvest-potencial-mistni-ekonomiky--alfried-braumann.jpg