Manželé Paříkovi byli vyznamenáni za obnovu křížové cesty na Svatém Hostýně

  15.7.2019
Manželé Paříkovi byli vyznamenáni za obnovu křížové cesty na Svatém Hostýně

ZLÍNSKÝ KRAJ – Závěr Národní poutě ve Velehradě každoročně patří udělování vyznamenání České biskupské konference několika výjimečným osobnostem. V letošním roce byli poctěni Děkovným uznáním za rekonstrukci a technologické řešení obnovy Koehlerovy křížové cesty na Svatém Hostýně sochaři Vojtěch a Passionaria Paříkovi z Prahy.

Svatý Hostýn je přitažlivý poutníkům mj. také originálním pojetím třinácti zastavení křížové cesty vybudované v neopakovatelném stylu Dušana Jurkoviče, která společně s unikátními secesně-modernistickými obrazy Jano Koehlera představuje mimořádnou architektonickou hodnotu. Jednotlivé obrazy křížové cesty vznikaly v letech 1912–1934 v ateliéru RAKO, kdy mistři keramici vytvářeli každý detail mozaiky modelováním tekutými tesserami keramických glazur podle kartonů Jano Koehlera. Nevlídné klimatické podmínky v tomto kraji však postupně začaly toto unikátní dílo poškozovat a hrozilo jeho zničení.

V roce 2009 byli přizvání ke spolupráci manželé Paříkovi, kteří s nadšením začali s obnovou prvního zastavení, na němž byla keramická mozaika, zhotovená v roce 1933, nevratně poškozena. Technologický postup výroby řezané mozaiky však upadl v zapomnění a bylo potřeba jej znovu objevit. Manželům Paříkovým se to podařilo. Trvalo tak dlouhých šest let, než byla dokončena záchranná rekonstrukce tohoto prvního zastavení, v rámci níž byl zakonzervován zlomek originálu a poté překryt dokonalou kopií, kterou tvoří 591 glazovaných keramických kachlí. Poté následovala rekonstrukce jedenáctého zastavení a v roce 2018 byla zahájena rekonstrukce desátého zastavení „Svlékání roucha" z roku 1925, která je mistrovským dílem Jano Koehlera, kdy mistr dokázal vepsat do jednotlivých tváří obrovskou škálu citových prožitků. „Je to dar pro každého citlivého návštěvníka Hostýna a jsme šťastni, že jsme se mohli i my v tomto století stát spoluautory tak skvělého díla. Když se vrcholné řemeslo provádí pod vedením špičkového umělce, vznikne nadčasové dílo," uvedl Vojtěch Pařík.

Jurkovičova křížová cesta na Svatém Hostýně je od roku 2018 na základě rozhodnutí vlády ČR zařazena mezi nejvýznamnější součásti kulturního bohatství národa. „Je to kulturní památka nadregionálního významu, kdy její hodnoty spočívají nejenom v architektonické rovině, ale i v silné duchovní tradici, která je předávána z generace na generaci. Zlínský kraj si je vědom hodnot tohoto pomyslného národního pokladu, proto v roce 2018 přispěl ze svého rozpočtu na obnovu desátého zastavení této mimořádné památky částkou 1,925 milionu korun," uvedl Miroslav Kašný, radní Zlínského kraje pro kulturu, památkovou péči, církve, mládež a sport.

Zpracoval: Odbor kultury a památkové péče KÚZK

15. 7. 2019

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

 

img-20190528-105320.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Bezplatné infolinky s on-line přepisem

Informace k onemocnění COVID-19 Telefon krajského úřadu

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap