Má za sebou 115 odběrů, Jaroslavu Holíkovi se přesto s dárcovstvím krve končit nechce

15. 7. 2019

Má za sebou 115 bezplatných odběrů, poslední přidal na počátku tohoto léta. Krev daruje od svých 19 let a až na šest výjimek vždy ve zlínské nemocnici. Jaroslav Holík už ale ví, že v 66 letech mnoho dalších odběrů nepřidá. Stále se sice cítí zdráv a ochota dále pomáhat mu také nechybí, i pro něj však platí věkový limit určující, do kdy lze krev darovat.

„Přesto pořád věřím, že ještě alespoň pět odběrů přidám. Byť vím, že v dárcovství krve už přesluhuji,“ přiznal s úsměvem známý cestovatel, konstruktér minimotorek a aktuálně také poslanec Parlamentu České republiky.

S dárcovstvím krve Jaroslav Holík vůbec neváhal. Na tzv. „transfúzku“ přišel hned, jak mu to věk dovoloval. A docházet začal pravidelně. Vždy do Zlína, s výjimkou jednoho odběru v Praze, kde vojákoval, a pěti v Moskvě, kam se dostal díky vysokoškolským studiím. „Mám blízko k motorkám a vím, že právě motorkáři jsou častými příjemci krevní transfúze. Nebyl to ale jediný důvod, proč celý život daruji krev. Uvědomuji si, že jde o nejvzácnější tekutinu, která zachraňuje životy. Kdo může, měl by darovat. Říkám to všem lidem kolem sebe,“ prohlásil. A nezůstalo jen u slov. Jaroslav Holík přivedl k bezplatnému dárcovství desítky lidí, včetně svého syna a mnoha profesních kolegů.

Na Hematologicko-transfúzním oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně je Jaroslav Holík známou personou. A také váženou. „To, že někdo chodí darovat celý život krev, a ještě prakticky jen do jedné nemocnice, je obdivuhodné. Panu Holíkovi za jeho přístup a ochotu velmi děkujeme,“ vzkázala primářka Jana Pelková.

Více k dárcovství krve na https://www.kntb.cz/informace-pro-darce-krve, nebo facebookovém profilu Dárci krve Zlín.

 

ZPRÁVU ZPRACOVAL:
Mgr. Zdeněk Dvořák | PR specialista nemocnic Zlínského kraje

VÍCE INFORMACÍ POSKYTNE:
Bc. Egon Havrlant | tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje

jaroslav-holik.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

ÚŘEDNÍ HODINY ZRUŠENY

Provoz podatelny

  • Pondělí 8:00 - 11:00
  • Středa 8:00 - 11:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap