Luhačovice před Vánocemi v novém

4. 12. 2019

Luhačovice - Po rozsáhlé rekonstrukci byla ve středu 27. listopadu zpřístupněna lázeňská kolonáda v největších moravských lázních Luhačovicích. Návštěvníci se mohou těšit nejen na opravený prostor, ale zejména na řadu novinek, které jim zpříjemní pobyt v Luhačovicích.

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích je kulturní památkou České republiky, jedná se o funkcionalistické dílo brněnského architekta Oskara Pořísky (1897-1982) tvořené třemi vzájemně propojenými objekty. Těmi jsou hala Vincentka, Velká kolonádou a Malá kolonáda. Stavby vyrostly na jižní straně lázeňského náměstí mezi roky 1947-1951. Hala Vincentka byla opravena nejdříve, a veřejnosti byla zpřístupněna již v polovině letošního srpna. Novinkou haly je zpřístupnění ochozu, kam byla instalována relaxační zóna a stálá interaktivní expozice věnovaná vzniku a významu luhačovických minerálních vod. Hala, stejně jako dosud, bude využívána i pro kulturní a společenské akce.

Na Velké kolonádě dlouhé 126 metrů návštěvníci ocení nové pítko minerální vody Vincentka. Je umístěno uprostřed kolonády a umožní přístup k této jedinečné léčivé vodě i mimo provozní dobu haly. Na kolonádě je v blízkosti haly Vincentka nově zřízeno informační centrum, které umožní nákup výletů do okolí, vstupenek na kulturní akce, dárkových poukazů apod. Budou se zde poskytovat informace o možnostech lázeňské léčby a relaxace v Luhačovicích, přestěhovala se sem cestovní a informační agentura Luhanka.

V prodejních prostorách kolonády najdou návštěvníci zajímavé obchůdky, moderní gastronomické provozy s rozmanitou nabídkou občerstvení. Je počítáno také s venkovními zahrádkami. Zpřístupněna byla dosud nepoužívaná atria, k vidění je původní studna pramene Vincentka, bylo rekonstruováno osvětlení a vylepšena celá řada prvků, například prosklení části stropu, které umocňují celkový příjemný dojem z kolonády. Náklady ve výši přes 115 mil. Kč z 95% pokryla dotace z fondů EU, zbylou část nákladů nesly Lázně Luhačovice, a. s.

V pátek 6.  a v sobotu 7. prosince můžete při návštěvě Luhačovic také zažít atmosféru Vánočního jarmarku. Ten je situován na náměstí 28. října, tj. do blízkosti Městského úřadu. Stánky s vánočním zbožím budou připraveny od 9 hodin, od 10 do 15 hodin si můžete prohlédnout ukázky dravých ptáků včetně sov, městem budou procházet andělé včetně těch na chůdách. Od 15 do 16 hodin se bude pro zahřátí podávat starostenský čaj, v 17 hodin bude slavnostně rozsvícen vánoční strom. V sobotu jarmark pokračuje od 9 do 17 hodin a i tento den bude k vidění spousta zajímavého.

Kontakty:

Ing. Dalibor Chrastina, PR manažer Lázně Luhačovice, a.s., tel.: +420 577 682 232, chrastina@lazneluhacovice.cz

Ing. Zdeněk Urbanovský, tiskový mluvčí CCRVM, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz

www.vychodni-morava.cz

luhacovice-kolonada-1.jpg