Luhačovice jsou vítězem soutěže o nejlepší evropskou destinaci

2. 12. 2019

Držitelem prestižního ocenění EDEN (European Destination of Excellence) jsou od letošního listopadu Luhačovice. Do čela evropské soutěže o nejhezčí destinaci, která se stará o udržitelný cestovní ruch, se probojovaly mezi šest finalistů.

Najít místa, která leží mimo hlavní turistické trasy, která jsou jedinečná a mají neopakovatelnou atmosféru, starají se o přírodní zdroje a udržitelný cestovní ruch. Tak by se dalo ve zkratce popsat poslání prestižní soutěže EDEN, kterou jednou za dva roky vyhlašuje Evropská komise, národním koordinátorem soutěže je agentura CzechTourism. Luhačovice se probojovaly mezi šest finalistů a odnáší si nejvyšší ocenění. Za sebou nechávají Resort Svatá Kateřina i Lázně Teplice.

„Lázeňství má v Luhačovicích staletou tradici, takže když letos CzechTourism vyhlásil téma EDEN, které se týkalo lázeňství a well-being, řekli jsme si, že bychom to měli být my, kdo ocenění získá,“ říká Dana Müller, manažerka destinace Zlínsko a Luhačovicko, za kterou se Luhačovice do soutěže přihlásily. „Společně jsme připravili produkt s názvem Well, well…Lázně Luhačovice, který reprezentuje soulad tradice a inovací léčebného lázeňství, ale také to, jak umíme využít moderní wellness metody a spojit je s neuvěřitelnou lázeňskou atmosférou.

Lázně, wellness i příroda bodovaly

Luhačovický projekt porotu oslovil především kvůli péči o přírodní zdroje a propojení tradičního a moderního lázeňství i za snahu o snižování regionálních disparit destinace pomocí cestovního ruchu.  Porota, složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, agentury CzechTourism, Svazu léčebných lázní, Sdružení lázeňských míst a Vysoké školy ekonomické navštívila Luhačovice v létě.

„Lépe se to snad ani nedalo načasovat. Poté, co jsme tento týden za velké mediální pozornosti slavnostně otevřeli lázeňskou kolonádu, získávají Luhačovice výjimečné ocenění. Myslím si, že cena je ve správných rukou, protože nabídky zdejších subjektů stále lépe doplňují naši nabídku a Luhačovice tak jsou skvěle fungující destinací, říká Eduard Bláha, generální ředitel Lázně Luhačovice a.s..

Už druhý titul EDEN pro Zlínský kraj

Vítězství v soutěži pro Luhačovice znamená nejen uznání v oblasti udržitelného cestovního ruchu, ale také možnost zapojit se do Evropské sítě vítězných destinací EDEN, kam patří například maltský ostrůvek Gozo, delta řeky Ebro nebo slovinské jezero Bohinj.

Z českých destinací si titul EDEN prozatím odneslo České Švýcarsko, Jeseníky, Lipno, Bystřicko, Orlicko nebo Baťův kanál. Na Slovácko titul zamířil v roce 2010/2011.

„Luhačovice jsou duší mladé město, které stojí za to objevit nejen jako lázeňskou destinaci, ale také jako skvělý výchozí bod pro sport a výlety s celou rodinou,“ říká Marian Ležák, starosta města. „Ráno vyrazíte na kolo, odpoledne s dětmi za městskou hrou, večer si pak odpočinete ve wellness. Mezi excelentní destinace podle mě patří právem a jsem na toto ocenění pyšný.“

Do Luhačovic nově se sluchátky na uších

Excelentní destinaci můžete nově objevovat také díky Zvukové mapě Luhačovic nebo turistickému blogu, který objevuje tipy na výlety i příběhy místních. „Zvuková mapa i turistický blog jsou projekty, které nám pomáhají otevírat nové pohledy na Luhačovice. Lázně i okolí jsou totiž plné příběhů, které stojí za to prožít,“ doplňuje Dana Müller.

Kontakt pro média:

Dana Müller, manažer pro destinaci Zlínsko a Luhačovicko, muller@zlinsko-luhacovicko.cz

Ing. Dalibor Chrastina, Lázně Luhačovice a.s., chrastina@lazneluhacovice.cz

tel.: 725 508 415