Kurovická tvrz hostila jednání zástupců Zlínského kraje a starostů Mikroregionu Holešovsko

8.10.2021

KUROVICE – V historických prostorách tvrze v Kurovicích se 7. října sešli zástupci Zlínského kraje s představiteli obcí Mikroregionu Holešovsko. Jednali o cestovním ruchu, odpadovém hospodářství, aktualizaci programu obnovy venkova, dalším kole kotlíkových dotací, veřejné dopravě a dalších tématech.

„Setkání s představiteli obcí a mikroregionů považujeme za naprosto zásadní způsob vzájemného informování se o projektech, které řeší jak kraj, tak obce. Navzájem si můžeme být velmi nápomocni při posilování synergických efektů. Velmi si přeji, abychom spolupracovali na bázi partnerství a sjednotili naše síly pro společný cíl - rozvoj našeho kraje,“ řekl hejtman Radim Holiš, který ocenil pozvání majitele tvrze v Kurovicích, kde se jednání uskutečnilo. „Měli jsme tak možnost prohlédnout si tuto pozoruhodnou kulturní památku, která má značný potenciál v oblasti cestovního ruchu,“ dodal hejtman.

Náměstek Lubomír Traub, zodpovědný za strategický rozvoj, územní plánování a cestovní ruch diskutoval se starosty obcí o stávajících i připravovaných cyklotrasách a cyklostezkách, dále informoval o činnosti destinačních managementů a také např. o aktualizaci programu obnovy venkova – zejména pro znevýhodněné obce, z nichž drtivá část se nachází právě na Kroměřížsku.

Společně s náměstkem pro dopravu Radkem Doleželem diskutovali starostové mikroregionu Holešovsko o veřejné dopravě, upozornili zejména na problém návaznosti spojů.

Radní Jaří Jaroš informoval o dotačních programech pro sport, o rozvoji digitální technické mapy i o možné pomoci obcím se zajištěním kyberbezpečnosti ze strany Zlínského kraje.

S investicemi do zdravotnictví i s aktuální personální kapacitou nemocnic a zdravotnických zařízení seznámila přítomné náměstkyně pro zdravotnictví Olga Sehnalová.

Problematiku financování sociálních služeb přiblížila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.

Ředitel Krajského úřadu Zlínského kraje Milan Štábl sdělil zástupcům mikroregionu, že v termínu 11. a 12. listopadu se v Luhačovicích uskuteční pravidelné setkání Rady Zlínského kraje a zástupců krajského úřadu se starostkami a starosty všech obcí, kde budou prezentována všechna aktuální témata důležitá pro místní samosprávy.

Mikroregion Holešovsko tvoří 21 obcí - Zahnašovice, Míškovice, Roštění, Ludslavice, Žeranovice, Jankovice, Martinice, Rymice, Kostelec u Holešova, Lukoveček, Přílepy, Holešov, Horní Lapač, Kurovice, Bořenovice, Lechotice, Němčice, Pacetulky, Pravčice, Prusenovice, Třebětice.

Tvrz Kurovice se nachází 6 km jihozápadně od Holešova (Leží mezi Holešovem a Hulínem). Tato goticko-renesanční památka, jejíž historie sahá do 13. století, přešla v r. 2006 z majetku Zlínského kraje (Muzea Kroměřížska) do soukromých rukou. Současný vlastník objekt průběžně rekonstruuje a zároveň usiluje o to, aby sloužil veřejnosti ke kulturním a společenským akcím. Pravidelně se zde například konají červnové Historické dny.

Více na http://www.kurovice.info/

Zpracovala: Helena Mráčková