KULTURA DOSTUPNÁ Z DOMOVA

31. 3. 2020

Rozhodnutí Vlády ČR o nouzovém stavu uzavřelo veřejnosti kulturní instituce. Mnohé z nich nabízí zájemcům alternativní program dostupný z domova – na webových stránkách a facebooku.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Zaměstnanci muzea na svých webových stránkách nabízí virtuálního průvodce historií, i počítačovou hru. Muzeum chystá rovněž zajímavé reportáže s pracovníky všech oddělení, návody, jak si zpestřit čas nadcházejících Velikonoc anebo ukázku historických fotografií a videí. Více na www.slovackemuzeum.cz.

Muzeum regionu Valašsko

Své objekty uzavřelo také Muzeum regionu Valašska, které na svém webu zprovoznilo herní aplikaci pro všechny generace s názvem Muzeum nás baví. Aplikace nabízí trojici her. První nese název Proměny krajiny a přibližuje vývoj valašské krajiny od prvohor až po současnost. Druhá hra se jmenuje Po nás potopa a demonstruje zásahy člověka do svého okolí na příkladu protipovodňových opatření. Třetí hru autoři pojmenovali Cesta do minulosti. Tentokrát nasednete do stroje času, jenž vás pošle až do doby ledové a vy cestou zpět do současnosti sbíráte body za splněné úkoly. Více na www.muzeumvalassko.cz.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Pomyslný kontakt s návštěvníky udržuje rovněž Krajská galerie výtvarného umění. Kromě nabídky online průvodce stálou expozicí připravuje fotoreportáže z výstav, které jsou nyní uzavřeny. Zájemci tak nemusí zcela přijít o výstavy a témata, na která se těšili. Mohou se s nimi seznámit alespoň ve virtuálním prostoru. Další informace k dění a provozu galerie na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

Přímo ze svých domovů mohou čtenáři využít řadu služeb, které Krajská knihovna Františka Bartoše zpřístupnila online. I neregistrovaní čtenáři mohou využít přístup do digitální knihovny Kramerius, která nabízí volně dostupných bezmála 150 naskenovaných knih a přes 20 titulů starších regionálních novin a časopisů, jako například baťovské Sdělení (později Zlín) a další. Registrovaní čtenáři od 15 let si zdarma mohou online půjčovat eKnihy. V nabídce je momentálně přes osm a půl tisíce titulů, včetně bestsellerů a dlouho rezervovaných nejžádanějších knih. Registrovaní uživatelé dále mohou využívat prostřednictvím vzdáleného přístupu některé elektronické zdroje, jako je například hudební databáze Naxos Music Library obsahující přes 150 tisíc CD.  Kromě klasické hudby obsahuje také jazz, folk, world music, filmovou hudbu a další. Čtenáři denního tisku si jistě oblíbí databázi Press Reader, kde najdou tisíce aktuálních novin a časopisů z celého světa přesně v té podobě a úplnosti, v jaké vycházejí na papíře. Až do srpna má knihovna k dispozici zkušební přístup do filmové databáze AVA EU, která nabízí nejlepší evropské festivalové filmy, které jsou velmi zřídka dostupné jinde než ve festivalovém prostředí. Obsaženy jsou filmy dokumentární, hrané i animované, krátké i dlouhometrážní. Podrobné informace ke všem službám dostupným online jsou k dispozici na adrese www.kfbz.cz/online.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Hlavní výstavu sezóny, Příběh železa, mohou zájemci navštívit prostřednictvím webových stránek muzea, na kterých najdou informace o mimořádných archeologických nálezech železných předmětů na Zlínsku. Sami budete překvapení, na jakých pokladech dnes stojíme či bydlíme! Více na www.muzeum-zlin.cz.

Muzeum Kroměřížska

Lektorské oddělení muzea udržuje kontakt s návštěvníky na facebooku, prostřednictvím kterého představuje tajuplné předměty a nabízí návody na kreativní využití volného času. A protože se blíží Velikonoce, nechybí ani malé velikonoční vyrábění. Více na www.muzeum-km.cz.

Filharmonie Bohuslava Martinů

Filharmonie Bohuslava Martinů na svém facebooku postupně zveřejní videa svých členů pod názvem Hudba spojuje Evropu. Chce tak vyjádřit touhu společně překonat toto těžké období a vyzvat další české, ale i evropské orchestry, aby se také připojily a vytvořily pomyslnou evropskou štafetu. Více na www.filharmonie-zlin.cz.

Připravila Adéla Čuříková

knihovna-online.jpg
galerie-zlin.jpg
muzeum-regionu-valassko.jpg