Krizový štáb Zlínského kraje sleduje vývoj epidemické situace i po ukončení nouzového stavu

  16.4.2021
Krizový štáb Zlínského kraje sleduje vývoj epidemické situace i po ukončení nouzového stavu

Jednání Krizového štábu a videokonference se starosty obcí s rozšířenou působností probíhají i nadále. Na dodržování protiepidemických opatření v kraji dohlíží Krajská hygienická stanice Zlínského kraje ve spolupráci s Policií ČR a Městskou policií Zlín.

ZLÍNSKÝ KRAJ - Nouzový stav v České republice skončil v neděli 11. dubna 2021 o půlnoci. Zlínský kraj ustál tlak Ministerstva zdravotnictví, které navrhovalo, aby platnost všech mimořádných opatření byla ve Zlínském kraji prodloužena o týden, zatímco v ostatních krajích by již byly otevřeny školy a část služeb.

„Argumenty, proč nenechat náš kraj v izolaci, byly jasné. S koncem nouzového stavu skončilo omezení pohybu a dalo se tedy očekávat, že by lidé více cestovali do jiných krajů za službami a na výlety. Otevření škol nám dalo možnost testovat skupinu osob, která zatím testována nebyla. Hned první den prokázaly antigenní testy nákazu Covid-19 u 21 žáků a 4 zaměstnanců škol. Testování pomáhá zastavit šíření nákazy. Stejně tak očkování. Ve Zlínském kraji máme ve třech prioritních skupinách, což jsou 80+, 70+ a pedagogové, vyočkováno více než 95% registrovaných. Proto se spustila registrace skupiny 65+. Jsme schopni už teď očkovat 3 800 lidí denně, a kdyby bylo vakcíny více, jsme schopni očkování urychlit,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

I po ukončení nouzového stavu platí řada protiepidemických opatření. Jejich dodržování kontroluje Krajská hygienická stanice Zlínského kraje ve spolupráci s Policií ČR a strážníky Městské policie. Členové Krizového štábu Zlínského kraje byli informováni o tom, že kontroly jsou zaměřeny zejména na dodržování rozestupů v obchodech a u výdejních okének, nošení ochranných prostředků dýchacích cest, testování ve firmách a školách a dodržování dalších mimořádných opatření. „Prosíme i provozovatele obchodů, výdejových okének, aby dbali na dodržování ochranných opatření a zvýšenou hygienu,“ doplnil hejtman Radim Holiš.

V nemocnicích Zlínského kraje mírně poklesl počet pacientů s Covid-19 na standardních lůžkách s kyslíkem. Zátěž intenzivní péče však zůstává i přes mírný pokles nadále vysoká. „To, co vidíme v nemocnicích nyní, je fakticky pohled 14 dní zpátky. Jaký vliv na vývoj epidemické situace bude mít ukončení nouzového stavu, po kterém přestalo platit omezení volného pohybu a otevřely se školy a některé služby, se ukáže až za několik dní. Stále platí, že musíme být opatrní a dodržovat opatření. Chtěla bych požádat o maximálně ohleduplné chování,“ sdělila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

 

 

Zpracovala: Adéla Čuříková

16. 4. 2021

 

 

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap