Krizový štáb Zlínského kraje projednal strategii očkování proti covid-19

  15.1.2021
Krizový štáb Zlínského kraje projednal strategii očkování proti covid-19

ZLÍN – Očkovací strategií a vývojem epidemické situace se ve čtvrtek 14. ledna zabýval zúžený Krizový štáb Zlínského kraje svolaný hejtmanem Radimem Holišem.

„Ještě na začátku tohoto týdne bylo hospitalizováno 409 covid pozitivních pacientů a v intenzivní péči bylo 63 z nich. Prakticky všechny nemocnice v kraji měly téměř vyčerpanou kapacitu intenzivních lůžek a bylo tedy nutné transportovat 4 pacienty ve vážném stavu na umělé plicní ventilaci mimo Zlínský kraj. Jeden pacient směřoval ze Zlína do Fakultní nemocnice Olomouc, další dvě pacientky z Uherského Hradiště do obou fakultních nemocnic v Brně a jeden pacient rovněž z Uherskohradišťské nemocnice do nemocnice ve Znojmě. V průběhu týdne se situace mírně zlepšila, počet covid pozitivních pacientů poklesl o 10 na standardních lůžkách a o 4 na intenzivních lůžkách. V intenzivní péči jsou lůžka stále zaplněná z více než 90 procent, není tedy ještě důvod k optimismu. Nemocnice totiž pečují i o akutní necovidové pacienty, jejichž stav vyžaduje intenzivní péči. Navíc v provozu čtyř nemocnic Zlínského kraje i nadále chybí asi 450 zdravotníků s koronavirem a s jiným diagnózami,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Dále členové zúženého Krizového štábu, zřízeného za účelem řešení epidemické situace v souvislosti s výskytem koronaviru, projednali strategii očkování. V nemocnicích ve Zlínském kraji pokračuje očkování zdravotníků. Do terénu také vyrazil mobilní tým, který očkuje zaměstnance a klienty v pobytových zařízeních pro seniory. „K 13. lednu bylo naočkováno 3 214 osob z řad zaměstnanců nemocnic, záchranky a praktických lékařů. Do konce týdne bude proočkována většina zaměstnanců nemocnic a postupně se očkuje v sociálních službách, kde o očkování projevilo zájem téměř 80% klientů. Od pátku 15. ledna se mohou k očkování hlásit zájemci ve věku 80 a více let. Ti se mohou registrovat přes internet pomocí centrálního rezervačního systému na adrese crs.uzis.cz. Pokud si senioři nebudou s registrací vědět rady, mohou se obrátit na rodinné příslušníky. Pokud ani toto nebude možné, mohou kontaktovat svého praktického lékaře, případně bezplatnou linku 1221. Spolupráci s praktickými lékaři si ještě upřesňujeme. Je potřeba dořešit některé technické věci, například převoz vakcín z distribučního místa, kterým je KNTB, do jednotlivých ambulancí praktických lékařů. Ale to vyřešíme v příštích dnech. Jsme rádi, že praktici chtějí na očkování spolupracovat. Pro první registrované seniory 80 plus jsme z dodávky vakcín vyčlenili zatím vakcíny pro 500 lidí, více vakcín zatím poptáváme. Proto prosím o trpělivost. Je předpoklad, že než se na všechny dostane, může to trvat i více než 4 týdny,“ sdělil hejtman Radim Holiš.

Informace k očkování veřejnosti Zlínský kraj postupně zveřejňuje na svých webových stránkách v sekci Informace k očkování proti covid-19: https://www.kr-zlinsky.cz/in%C2%ADformace-k-ockovani-proti-covid-19-cl-5064.html

 

 

15. 1. 2021

Další informace:
Adéla Čuříková
Oddělení komunikace a vztahů s veřejností 
577 043 192, 731 555 213
adela.curikova@kr-zlinsky.cz

 

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap