Kriminalisté odhalili skupinu výrobců a distributorů pervitinu na Zlínsku

29. 7. 2019

Úspěšný drogový zásah mají za sebou krajští kriminalisté specializující se na drogovou problematiku. Po půlroční práci se jim podařilo odhalit a obvinit skupinu výrobců a distributorů pervitinu. Bezprostředně po výrobě pervitinu zadrželi čtyři osoby a zajistili přes 150 gramů právě vyrobené drogy. Obviněným hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. Dva muže jsou stíháni vazebně.

Skupina tří mužů a jedné ženy ve věku 25, 28, 44 a 43 let ze Zlínska vyráběla pervitin v objektu, který sloužil jako autoservis jednoho z obviněných. Nemovitost se nachází na odlehlém místě mezi Zlínem a Otrokovicemi a samotné vaření pervitinu probíhalo v půdních prostorách objektu. Zpočátku drogu vyráběli jednou měsíčně, vzhledem k velké poptávce se četnost výroby zvýšila na jednou týdně. Poslední pervitin, více jak 150 g, vyrobili minulé úterý večer. Tuto várku však už nestihli prodat odběratelům, protože je policisté ze Zásahové jednotky z Brna chvíli po ukončení výroby, kolem půl desáté večer, před objektem zadrželi. Prodejem uvedeného množství drogy by si na trhu mohli přijít až na 150 tisíc korun. Zadržení osob bylo náročnější vzhledem k drogové trestní minulosti jednoho z mužů, u něhož se dalo předpokládat, že se bude bránit zadržení a bude se pokoušet znemožnit odhalení varny.   

V rámci realizace kriminalisté provedli 5 domovních prohlídek, při kterých zajistili kompletní varnu pervitinu, přes 150 g právě vyrobeného pervitinu, dále chemické a mechanické věci potřebné k výrobě drogy, včetně nebezpečných chemických látek, menší množství marihuany, střelnou zbraň a větší množství faktur za nákup fosforu.

Obvinění měli přes dvě desítky odběratelů, kterým pervitin pravidelně prodávali s podmínkou nákupu drogy nad 5 000 korun. Pervitin se prostřednictvím dealerů dostával k lidem nejenom do Zlínského, ale i Jihomoravského kraje. Poptávka po jejich pervitinu byla velká, byli to nepostradatelní výrobci pervitinu na Zlínsku, v době, kdy měli pauzu, vždy byla po droze velká poptávka. Prodejem pervitinu v 71 prokázaných případech, které jsou jim kladeny za vinu, si během dvou měsíců přišli na více jak 400 tisíc korun.   

Jedním z podnětů pro zahájení prověřování byl zjištěný velký odběr nestandardních chemikálií, převážně červeného fosforu z firmy v Jihomoravském kraji. Prekurzory s obsahem pseudoefedrinu pak nakupovali v zahraničí.

Všichni obvinění byli uživateli pervitinu, jeden z mužů dokonce pervitin užívá už 20 let. Žili si bohémským životem, jezdili zásadně taxíky, penězi hýřili – jak lehce vydělali, tak lehce utratili.

29. 7. 2019

Další informace:

mjr. Mgr. Lenka Javorková
Tel.: +420 974 661 207
Mobil: +420 725 006 137
Fax: +420 974 661 900
Email: krpz.tisk@pcr.cz
 

cerstve-vyrobeny-pervitin.jpg
chemikalie-a-veci-na-vyrobu.jpg
chemikalie-na-vyrobu-drogy.jpg
misto-vyroby-pervitinu.jpg
pudni-prostory.jpg
zbytky-pervitinu.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

ÚŘEDNÍ HODINY ZRUŠENY

Provoz podatelny

  • Pondělí 8:00 - 11:00
  • Středa 8:00 - 11:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap