Krajský úřad renovuje podlahy v Baťově mrakodrapu

19.1.2016

ZLÍNSKÝ KRAJ – Postupnou renovaci kaučukových podlah realizuje v současné době Krajský úřad Zlínského kraje ve svém sídle – Baťově mrakodrapu. Renovace podlah je rozložena do několika etap a potrvá až do konce příštího roku. Celkové náklady jsou vyčísleny na 1,829 milionu korun.

„Uvědomuje si, že sídlíme v památkově chráněné budově, o kterou musíme pečovat. Stávající podlahy jsou přesnou replikou těch „baťovských“, které ve své době sloužily zároveň jako vzorkovník. Jedná se o přírodní kaučuk, který je choulostivý vůči opotřebení. I v technických listech z dob rekonstrukce jednadvacítky je doporučováno podlahy po deseti letech renovovat,“ uvedl Vladimír Kutý, ředitel Krajského úřadu Zlínského kraje. Celková plocha renovovaných podlah tak přesáhne 10 tisíc metrů čtverečních.

Baťův mrakodrap, známý také pod označením 21. budova nebo Jednadvacítka, je veřejnou budovou, která je přístupná široké veřejnosti. Prostory chodeb, zasedacích místností a kanceláří patří k silně frekventovaným místům. Po více než deseti letech provozu budovy vykazuje kaučuková podlahová krytina určité nedostatky v podobě barevné nestálosti, skvrn a mikroprasklin, ve kterých se udržuje nečistota. Obnovením krycí vrstvy polymeru bude kaučukové podlaze vrácena barva a lesk, budou zaceleny povrchové mikropraskliny a současně bude dosaženo celkového zlepšení estetického vzhledu podlah a prodloužena jejich životnost. Navržená technologie oprav vyhovuje specifickým podmínkám památkově chráněného objektu.

Krajský úřad Zlínského kraje sídlí (společně s Finančním úřadem pro Zlínský kraj) v Baťově mrakodrapu od roku 2004, kdy byla budova slavnostně otevřena po rozsáhlé a nákladné rekonstrukci za cca 630 milionů korun. Přímým investorem rekonstrukce, která trvala patnáct měsíců, byl Zlínský kraj.

Zpracoval: Jan Vandík

19. 1. 2016

Renata Janečková
Krajský úřad Zlínského kraje